| anonim_4396 a întrebat:

Am o poveste cam lunga si interesanta si as dori sa va vad parerea.
Deci, eu imi doresc sa merg in strainatate si sa studiez acolo. Astfel, am aplicat la Cambridge pe informatica, la colegiul Queens'. Eu spun ca am un palmares de concursuri si activitate destul de mare, respectiv multe concursuri nationale si internationale, unde am luat locul 1 sau 2 mereu. Chiar am participat la First Tech Challenge cu echipa de robotica si eram la un pas de a merge la competitia internationala, in SUA, Detroit.
De asemenea, am multa munca personala precum invatarea limbajelor de programare, html, php, mysql, python, c++, c#, SFML, si game development in UE4 ( unreal engine 4).
Cele 2 interviuri (am avut 2 de 30 min fiecare) au mers super si chiar sunt multumit de ele si intervievatorii mi s-au parut draguti si deschisi si impresionati de mine.

Recent, insa mama a visat ca am intrat la Cambridge si cum stiti, in realitate se intampla invers. Bunica mea la fel: de când am plecat la interviu, de pe 3dec. mereu viseaza rau si traduce visele drept o suparare de la un drum lung. (le traduce bine!). Nu cred in vise, dar vreau si parerea voastra sincer, pentru mama a fost foarte persuasiva, ca de obicei si m-a speriat. (zicea ca ce viseaza ea mereu se intampla cum sunt interpretate). Cum inainte imi dadeam sanse de a intra 60-65%, acum imi dau spre 0. =( e foarte deprimant.
Prietena mea are incredere in mine si are un feeling ca intru. Si ea când are feeling-uri atunci asa se intampla. Raspunsul vine pe 14 ian, insa nu stiu ce sa fac. Sunt innebunit si nici nu ma pot concentra pe ceea ce am de facut, pentru ca sunt foarte tulburat. Mama zice ca asta e si ca mi-am semnat sentinta.

Eu am aplicat si la alte universitati si am fost acceptat, cea mai buna fiin locul 41 lume, Warwick, insa nu se compara cu Cambridge de care m-am indragostit. Ce sa fac? Ce sa cred? Ce ma sfatuti?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Sa ai incredere in tine.Nu te lasa influentat de ce gandesc ceilalti.Fii optimist! Ai muncit mult, ai realizat multe, ai un palmares bun.Toate sansele sa intri.Visele sunt superstitii, parerea mea.Visele apar in urma unor lucruri pe care le avem in subconstient si pot fi modificate de creierul nostru dupa bunul plac.Pastreaza-ti optimismul, increderea in tine si vei reusi.Mult succes si sper sa te accepte!

Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru toate reușitele tale.

Chiar și faptul că ai fost acceptat la două interviuri la Cambridge este o realizare senzațională, indiferent de rezultat. Gândește-te că oamenii ăia nu au timp să stea de vorbă cu orice prost. Își selectează cu mare atenție candidații pe care-i invită la interviuri. Iar dacă acestea au mers bine, asta ar trebui să-ți dea foarte multă încredere.

Cât despre vise, acestea nu au absolut nimic premonitoriu, deci poți să ignori complet acest aspect. Este demonstrat științific că oamenii sunt tentați să atașeze viselor o semnificație care nu există. La fel cum atunci când te uiți la nori, la un covor de frunze sau la o podea de marmură ți se pare că vezi în ele forme familiare care în realitate nu sunt acolo.

Succes!

| TheRussianBias a răspuns (pentru johnnny123):

Multumesc mult de incurajare si informatii. Chiar sper ca totul va fi bine. Raspunsul il voi primi pe 14 ian. Sunt stresat... na ca la orice universitate mare.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai sunt 3 zile pana la raspuns si cred ca-ti faci griji inutile!
Oricum nu poti influenta raspunsul, asa ca, bucura-te de viata, fiindca-i frumoasa si merita traita, indiferent daca intrii sau nu la acea universitate.
In ce privesc visele, sunt doar vise!