| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Am o problema legata de matematica. Nu cred ca pot scoate 5 pe semestrul asta si problema e ca sunt clasa a 8 a. Meditator nu gaseesc, am cautat peste tot. La celelalte materii ma descurc destul de bine, dar matematica pur si simplu nu o inteleg! Pe primul semestru am reusit sa scot un 5, dar pe al doilea nu stiu ce fac. Profesoara noastra este destul de dura si nu cred ca o intereseaza pe ea daca imi iese media sau nu si chiar mi-e frica... ati fost vreodata in locul meu? Ce ati facut? Credeti ca o sa-mi puna o nota mai mare la sfarsitul semestrului ca sa-mi iasa 5? Nu imi spuneti sa invat, pentru ca efectiv nu inteleg nimic. Multumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bine ca te-ai trezit, macar cu 2 luni inainte de primul moment crucial din viata ta.
Nu cred ca in anturajul tau nu gasesti nici o persoana care sa cunoasca matematica de clasa 8-a, care sa nu te poata ajuta.
Recunoaste: adevarul este ca nici nu te-ai interesat de cautarea unui ajutor!

Chiar daca vei termina cu nota 5, vei ajunge la o scoala clasata inferior.
Daca nota la mate vei avea de 4, atunci ajungi la corigenta, eventual sa repeti clasa a 8-a.

| sierra1 a răspuns:

"ati fost vreodata in locul meu?" - doamne ferește, să sperăm că nu

" nu imi spuneti sa invat" - ok, nu fă nimic, dar dacă chiar te trece, ajungi la cel mai jegos liceu posibil. Baftă

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru sierra1):

Doamne compentezi ampulea.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru sierra1):

'' nu inteleg nimic '' - ce intelegi tu prin asta?

si chiar nu mi pasa daca tu ai fost in locul meu sau nu

| sierra1 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

"Doamne compentezi ampulea."

traduci te rog? sau nu ințelegi nici ce scrii

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru sierra1):

Am pus un p acolo pentru ca ma grabeam, ce mortii mei nu intelegi

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru sierra1):

Esti foarte irelevanta. daca nu stiai, evaluarea se da si la romana, nu doar la matematica. asa ca nu mi spune tu mie ca ajung la cel mai jegos liceu. pot lua un 4 la matematica si un 8 la romana.

| sierra1 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Totuși, în final îți spusesem: baftă (poți zice "merci" pentru asta)

| Nirvanaaa a răspuns:

Mi-e imposibil sa nu iti spun sa inveti pentru ca e logic ca daca nu inveti nu intelegi.Matematica e draguta daca o iei pas cu pas.Cumpara o culegere de teste rezolvate ca sa vezi cum se fac, intreaba un coleg ce stii ca e bun la mate, roag-o pe profesoara ta sa te ajute(o fi ea dura, dar nu cred ca nu iti va explica, ideea e sa vada ca te implici) si invatand asa din mai multe parti vei reusi.Iti zic din proprie experienta ca matematica fara multa munca nu se poate invata, dar facand exercitii(da, la inceput poate fi esec total) vei ajunge la un moment dat sa le depistezi si te vei intreba si tu cum poti atat de repede.Totul tine de tine si de perseverenta ta.

| crysty1222 a răspuns:

Nu o sa-ti spun sa inveti, dar trebuie sa inveti, macar sa scoti un amarat de 5. Depinde de profesor daca vrea sa te lase corigent sau nu. Unii profesori nu prea se complica cu coringentele ca n-au chef sa vina in vara sa dea coringentele cu elevii, mai ales in clasa a 8a, dar ti-am zis, depinde de profesor. Dar e bine sa incerci sa inveti putin sa scoti un 5-6 ca nu e chiar asa grea materia in clasa a 8a. Daca acum ti se pare grea materia, dar la liceu ce o sa faci? Oricum, tu stii cel mai bine ce vrei sa faci si depinde de profesoara ta daca e chiar asa de rea incat sa te lase in clasa a 8a. Mult succes!

| Eligirl a răspuns:

Nici eu in generala nu aveam media mai mare de 5, cand o aveam 6 era sărbătoare. Există 2 variante: ori iti va da profesoara un amărât de 5 ca să intri in examen, sau nu o va interesa situația, si te va lăsa. Sfatul meu este să ii dovedești ca, chiar dacă nu știi 100% măcar te străduiești să rezolvi și să înțelegi exercițiile pe care le predă si lecția. Dacă o să te prindă leneveala atunci nu te aștepta la mari șanse. Si stai calm, dupa ce am ajuns in liceu am avut media de 7, 8. deci nu esti singurul care are probleme.