| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mai exact nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu. A, de ales intre stiinte ale naturii( dar nu ma pricep cu fizica si chimia) sau stiinte sociale ( dar nu suport istoria) ce credeti ca ar trebui sa aleg? La care ar fi mai bine?

8 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEau:*
stiinte ale naturii. daca nu suporti istoria nu te du la stiinte socialehappy

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa te limitezi numai la aceste profile.
dupa cum spune si bianca9422 nu prea ai ce cauta la stiintele naturii daca nu-ti place fizica si chimia pe care se pun bazele.
la stiinte sociale nu-ti place istoria...mereu vor exista materii care ne displac si totusi pe care e baza mare.
spre exemplu eu sunt la filologie si nu-mi place latina-nici nu facem prea multa,dar ce vreau sa spun e ca exista si dezavantaje.
ar trebui sa iei in calcul si mate info,un profil foarte bun,chiar cel mai bun din ce se aude.
nu uita nici filologia,mai ales daca iti place romana, engleza, franceza sau ce studiezi tu.mai dai si un bilingv si intrii poate si la intensiv.
eu stiu cum e la profilul meu,e destul de lejer adica nu sunt foarte multe teme,e de invatat, de citit cam astea.
sa revin la stiinte sociale, chiar daca nu-ti place fizica si chimia se poate sa ajungi sa-ti placa cu profesori foarte buni.

| bianca9422 a răspuns:

Atata timp cat urasti fizica si chimia nu ai ce cauta la stiinte ale naturii
Acolo vei da teza la romana, mate si 2 din 3(fizica,chimie, bio)

la stiinte sociale nu e doar istorie
poate iti place romana, geografia...
poti opta pentru geografie in schimbul istoriei

mult succeshappy

| IrinaaIrr a răspuns:

Pai eu zic ca la stiinte sociale e mai bine daca nu te pricepi la fizica si chimie... e nasol la stiinte ale naturii pentru ca se pune accent pe chimie si pe fizica un pic.
La celalalt profil ai decat o ora sau doua pe saptamana de istorie, nu e mult.

| Andreea_8819 a răspuns:

La stiinte ale naturii.si eu am fost in situatia ta, eu am ales stiinte ale naturii si imi este destul de bine sunt clasa 9 probabil ca tu esti a 8. daca invati ce ti v a da profesorul totul va fi ok si chimia din clasa a 9 este destul de usoara.u din ce judet esti?

| Alllenne a răspuns:

Nici mie nu imi place istoria si fizica, dar imi place chimia! Si sunt la mate-info bilingv engleza! Ai putea sa alegi sectia asta pentru ca iti ofera multe avantaje pe viitor! Nu trebuie sa te rezumi doar la aceste 2 profile(stiinte ale naturii sau stiinte sociale).Noi dam teza din mate,romana, engleza(pentru ca suntem bilingv), informatica si fizica/chimie/biologie la alegere.La stiinte ale naturii cred ca o sa dai mate, romana, bio si fizica/chimie/info la alegere!

| babalucutucu a răspuns:

Eu iti recomand stiintele naturii, pentru ca este un profli real si are mai multe benefici, si toti profesori mei mi-au recomandat profilul real, Bafta in alegerea celei mai bune potiuni!