| sweetgirl9 a întrebat:

:* Am si eu o intrebare: cum se calculeaza media pe un semestru la o materie cu teza si cu 5 note. Multumiri anticipate.

10 răspunsuri:
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Aduni notele si le imparti la cate sunt. Rezulatul obtinut inmultesti cu 3, si aduni teza. Noul numar il imparti la 4 si aceea este media.
Iata un exemplu:
Daca ai 8, 9, 6, 10, 9 si 9 in teza.
8+9+6+10+9 = 42
42:5 = 8. 4
8. 4 *3= 25. 2
25. 2+9= 34. 2
34. 2: 4 = 8. 55

Asa se face.
Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!
Si, note cat mai mari!

| sunset a răspuns:

Se aduna toate notele se imparte la care sunt, apoi rezultatul se aduna cu teza si se imparte la 2, din cate stiu eu.

| stiiix a răspuns:

Faci media celor cinci note, pe care o vei inmulti cu 3. Aduni teza la rezultat, imparti la 4 si rezultatul obtinut este media materiei respective.

| deniisa a răspuns:

Salut! Pai in primul rand faci media artmetica a notelor ( aduni toate notele si la imparti la 5 ) iar rezultatul obtinul il inmultesti cu 3, aduni nota de la teza si imparti totul la 4. Succes :*

| Tiby a răspuns:

Media din oral o inmultesti cu 3, aduni cu nota din teza si totul il imparti la 4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aduni notele si le imparti la nr de note
inmultesti cu 3 + nota din teza impartit la 4
daca imi zici notele si teza iti zic eu media

sper ca te-am ajutat

| AmphetamineGirl a răspuns:

Aduni notele, imparti la numarul lor, inmultesti cu 3, aduni cu teza si rezultatul il imparti la 4!:*

| FFAP a răspuns:

1. Faci media celor 5 note...aduni notele, le imparti la 5. (ex: 10+10+10+10+9=49:5 = 9, 8)
2. Media celor 5 note se inmulteste cu 3 la care se aduna teza. (ex: 9, 8 X 3 = 29, 4 + 10 = 39, 4 (sa zicem ca ai luat 10 in tezabig grin). 3. Suma respectiva se imparte la 4 (ex: 39, 4:4 = 9, 85).
That's all! Good luck and take care>big grin

| nicvamp a răspuns:

Buna! Aduni cele cinci note si rezultatul il imparti la 5, dupa aia aduni teza cu rezultatul de la calculul pe care l-am spus si noul rezultat il inmultesti cu 3. Cat iti da imparti la patru, de ex: notele sunt a, b, c, d, e si teza T. 3{[(a+b+c+d+e):4]+T}:4

| EAElena a răspuns:

Buna :*. Se face media notelorhappy (adica notele se aduna si suma lor se imparte la 5*pentru ca ai 5 note*). Media notelor se inmulteste cu 3.La produsul lor se adauga teza. Iar rezultatul se imparte la 4.Si asta este mediahappy.
[ex:daca notele tale sunt 9, 8, 7, 9, 10 atunci media notelor va fi 8, 6( suma lor este 43, impartit la 5=8. 6). 8, 6 se inmulteste cu 3 si la rezultat se aduna nota din teza(sa zicem 9) deci va fi 8. 6x3=25. 8+9=34.8.Si acum se imparte la 4, deci o sa ai media 8. 7.] Bafta la scoala!