| Eu93llr a întrebat:

In vara vreau sa dau la o facultate. In principal vreau medicina, cu toate astea, nu stiu daca sa dau la medicina generala imi place mult anatomia, ma gandesc cu drag ca peste cativa ani voi ajunge sa lucrez intr-un spital si sa ajut oameni care au nevoie, dar ma gandesc ca e un drum prea lung de urmat, am pierdut deja un an, in care sunt la o alta facultate, care nu imi place, si nu vad un viitor cand o voi termina. Desi am tot sprijinul din partea parintilor daca voi merge la medicina, nu se stie niciodata, sunt foarte multi ani si in plus am auzit ca examenele se iau pe bani(asta nu stiu daca e sau nu adevarat). M-am gandit daca nu, sa merg pe balneofiziokinetoterapie si recuperare sau asistenta medicala generala. Dar nici dintre astea nu stiu care sa o aleg. Daca e cineva la una dintre aceste specializari, sau e in cunostiinta de cauza, va rog sa ma ajutati. Multumesc! Dau funda.:*

4 răspunsuri:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In primii doi ani indiferent de profilul care ti-l alegi vei face Medicina Generala. Dupa 2 ani de facultate, iti vei face optiunea pentru specializarea pe care vrei sa o urmezi si vei continua cu ceea ce-ti doresti.
La Meicina faci 2 ani de facultate plus rezidentiatul. Este cam mult ai dreptate. De invatat, la orice facultate buna ai foarte mult de invatat, proiecte de facut, examene de dat, asta daca vrei sa-ti stapanesti bine meseria.
In rest, pe viitor depinde numai de tine si de ceea ce vrei sa urmezi sau iti place.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

| Eu93llr explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Este separat de medicina generala, asistenta generala si balneofiziokinetoterapia si recuperarea. Si in plus, facultatea de medicina e de 6 ani nu de 2, +master...adica ajunge la 9 ani!happy

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Eu93llr):

Tu chiar ma crezi pe alta lume? Eu nu am spus ca facultatea este de 2 ani, ai inteles total gresit. Eu am zis ca in cadrul facultatii care dureaza 6 ani, primii 2 ani faci medicina generala, apoi iti faci optiunea pentru specializare pe care o urmezi din anul 3 pana in anul 6.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Eu93llr):

Ieri im redactarea raspunsului s-a strecurat o greseala de editare fara sa-mi dau seama de ea. In loc sa scriu 6 ani durata studiilor, am scris 2 ani, Acum am observat si eu greseala, cand am recitit mesajul.
Imi cer scuze pentru inconveniente.