| alexandracmp a întrebat:

Buna,TPU,
Am și eu o mică problema. In momentul de fata sunt anul II la o scoala Postliceala Sanitara(de stat), urmează sa începem practica de luna viitoare. Eu am nevoie sa schimb orașul la începutul lunii Iulie și sunt nevoită sa ma transfer si cu scoala, dar la privat, ar însemna sa prind doar o luna de practica, însă am fost sa discut cu directoarea de aceasta problema si mi-a spus ca nu îmi încheie situația dacă nu vin pana la finalul practicii. Ma puteți ajuta, cu un sfat, va rog?! Nu știu ce este de făcut, nu as vrea nici sa pierd anul. Însă dacă nu am situația neîncheiată nu ma pot transfera.
Va mulțumesc mult pentru ajutor!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca conducerea scolii accepta, cere suspendarea /amanarea cu un an.
Daca nu, atunci termina practica si te muti doar dupa.

| alexandracmp explică (pentru Bula):

Buna
Voi putea recupera anul 2 in cazul acesta?
Îmi este foarte greu sa rămân pana la finalul practicii, nu mai am posibilitatea sa rămân aici, ma mut intr-un oraș mult mai îndepărtat.

| Bula a răspuns (pentru alexandracmp):

TU trebuie sa decizi, ce ti-i mai prioritar, iar in cealalta parte sa gasesti un compromis.
Eu as ramane pana ce sa termin perioada de practica, fiindca meseria este pentru toata viata, din ea vei trai!
Mutatul in alt oras este doar temporar.
Nu stiu motivul pentru care vrei sa te muti, dar foarte putine sunt cele pentru care sa renunti la viitorul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu pierzi anul, schimbi orașul doar după.