| Florennce a întrebat:

Am si eu o problema : urasc matematica! De mica am urat-o si acum sunt in primul an de liceu, si culmea, sunt la mate-info pentru ca era profilul cel mai bun si alt profil benefic mie nu era. Mie imi place foarte mult chimia, biologia si fizica ..si inteleg mai usor si iubesc chimia si biologia.Dar matematica, matematica nu o pot intelege. Abia ma descurc si eu ca sa nu raman corigenta. Problema e nu neaparat ca nu inteleg, e problema ca fac mai incet si nu pot tine pasul cu colegii mai buni la matematica.
Ce sfat puteti sa-mi dati? ..Am incercat sa fac exercitii dar ma incurc pentru ca nu stiu ce sa mai fac. Mentionez ca vreau sa iau bacu si vreau sa intru si la medicina ..si cu matematica asta. thinking no talkingMultumesc!

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Pai si de ce nu te muti la stintele naturii?

| unknownn a răspuns:

Pai stai putin,nu esti buna la matematica,nu iti place matematica,iti place biologia,chimia si fizica, vrei sa mergi la medicina si te-ai dus la mate-infostraight face? Nu inteleg de ce nu ai optat pentru stiinte ale naturii.
Asta e, n-ai cum sa recuperezi atatia ani, matematica nu se invata asa intr-un an, se invata treptat.

| OnlyHope a răspuns:

Nu are niciun rost sa stai la mate-info daca oricum nu-ti place si nu intelegi matematica, ba chiar mai mult decat atat, iubesti materii cum ar fi biologia si chimia, in principiu, materii specifice profilului "stiinte ale naturii". Tu vrei la medicina, da? Cu ce te ajuta matematica la medicina? Cu nimic.
N-are rost sa stai la un profil pe care nu-l suporti, n-are rost sa-ti faci cei 4 ani de liceu un iad, tarandu-te sa scoti un 5 la matematica.
Stiintele naturii este un profil pe care il aleg toti elevii carora le place biologia, fizica, chimia si mai ales cei care vor sa dea la MEDICINA. Daca ai profilul de stiinte la tine la liceu, e floare la ureche sa te transferi. Mi se pare ca nici nu trebuie' sa dai diferenta. La stiinte se face M2, adica o matematica ceva mai usoara ca M1, cea de la mate-info. O sa fie mai usor si la bac.

In orice caz, daca excluzi din start posibilitatea mutarii, tot ceea ce poti sa faci este sa-ti pui meditatii. Dar asta ar fi costisitor, foarte costisitor, avand in vedere ca ar trebui sa faci 4 ani de zile +pregatirea pentru bac.

Gandeste-te bine, vorbeste si cu parintii tai, o sa te inteleaga si o sa te sustina, chiar daca sunt de alta parere, doar sunt parinti. Mult succes!

| Florennce explică (pentru OnlyHope):

Problema e ca daca as fi avut stiintele naturii aici.m-as fi transferat de mult, insa nu sunt decat 2 clase de economic, una de protectia mediului si clasa mea de mate-info.Am ales mate-info pentru ca era cel mai bun profil din liceu, pentru am mai avut o cunostinta care a facut mate-info tot aici si a dat la medicina, si pentru ca nu am avut posibilitatea sa ma duc la Bucuresti. Ma gandesc la o eventuala mutare la 'Victor Babes' -stiintele naturii ( dupa cum am vrut din cls a 8a.dar, repet, nu s-a putut ) in urmatorul an, sau in a 11a. Ma gandesc ca totusi e mai greu la mate-info si ca o sa-mi fie mai usor la stiinte, chiar daca vin de la un liceu nu prea excelent. In plus, asa e, cum ai zi s. nu are rost sa ma complic cu matematica, in special cu informatica.
Oricum, multumesc tuturor de sfaturi!

| mikaguapa a răspuns:

Fa meditatii, sau incearca sa te concentrezi si sa reiei totul de la inceputhappy.sau transfera-tehappy daca exista stiinte ale naturii si acolo faci mate, dar nu te preseaza ca la mate-info. mult noroc pa:*

| positivity a răspuns:

Sunt în primul mea an de liceu, la cel mai bun liceu din oraș, la renumitul profil mate-info.
La început credeam că mă voi descurca, că va fi genial, nimic complicat pentru mine, însă, timpul trecând mi-am dat seama de ceva. Sunt varză la chimie, fizică, matematică și informatică, și mă tot întreb, ce caut eu la mate-info?
Acum tot ce îmi rămâne de făcut este să învăț cât de mult pot, să-mi găsesc o scurtătură către visul meu, și să-l îndeplinesc.
Voi rămâne totuși la mate-info, pentru că acesta este cel mai de viitor profil, și chiar dacă nu voi fi cea mai bună din clasă, măcar în primii 15 să fiu.
Cu toate că a trecut un an de când ai postat întrebarea, ar trebui să rămâi la mate-info și să muncești cât de mult poți!

| OskarRM a răspuns:

Transferă-te la biologie-chimie(ştiinţe ale naturii).

| gabyS98 a răspuns:

Ori fa meditatii, ori mutate la stiinte ale naturii

| dasdsad a răspuns:

Buna. Cam in aceeasi situatie sunt si eu, din totdeauna mi-am dorit sa ma fac medic si am ajuns la liceu de medicina, la profil mate-info. (poate sti de liceul sanitar din targu mures). Eu termin la mate-info si fac medicina mai departe. Acum sunt pe clasa 12, nu mai pot da inapoi. Tu ar trebui, sugerez eu, sa te transferi la alt profil, bio-chimie de exemplu daca este la liceul respectiv. Mai bine asa decat sa regreti apoi. Si la alte profile inveti matematica, nu scapi de ea daca esti la un liceu cu profil de mate-info, dar nu e chiar asa de greu si se face mai multa chimie si biologie. Deci gandeste-te la schimbarea profilului.

| Mary1000 a răspuns:

Buna! Eu cred ca:daca te pricepi la chimie si fizica e clar ca materiile acelea sunt legate de matematica(calcule, formule). Matematica este cea mai grea materie, si eu o urasc pentru ca, sunt in ultimul an de liceu si trebuie sa dau bac-ul la matematicasad ma asteapta un an greu.Ai facut cea mai mare greseala ca ai intrat la mate-infosad Sfatul meu este:sa te muti la un profil care n-are matematica in orar.De exemplu:la filologiehappyBafta:*