| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am strans bani la scoala pentru o culegere de romana de teste pentru bac si profa a facut comanda acum doua saptamani, aproape trei, pe numele unei colege, ea urmand sa ne dea cartile. Totul bine, pana cand colega asta a spus ca nu a primit niciun mesaj referitor la comanda, cand trebuia sa vina in 3-5 zile lucratoare si sunt deja 3 saptamani de cand a fost plasata comanda. Cartile sunt de la Booklet. Nu stiu ce sa zic.

Intrebarea mea este:
1) Daca ati pus si voi comenzi de la aceasta editura, in perioada aceasta, cat de repede au ajuns?
Au dat peste 30 de copii, toti din clasa mea, bani pentru culegere. Sa îi faca pierduti, nu cred ca ar indarzni, din moment ce in joc sunt aproape o mie de lei.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu sti ca româ nia este țara hoților? Se pot face multe jmecherii, a ti pus toti bani 1000 lei atit costa o culegere? Tie nu ti se pare suspecta suma cum naiba sa dai 1000 de lei pe o culegere, nu o puteai descarca online pdf, ceva s-a intamplat si cred ca banii sunt la profesoară in geantă, daca ea sta calma si nu face nimic inseamna ca ea va pacalit, avea ea nevoie de bani sa i si cumpere ceva si-a gasit cum sa faca rost de bani, va pus pe voi sa stringe ti bani, ea deunde a facut comanda de acasa? Sau in fața voastra de pe telefon? Ca daca a facut"comanda" de acasa sigur este o țeapă ea nu a comandat nimic, ca daca ar fi comandat o sunau de la editura sa o anunte ca i-a sosit comanda, sau venea fan curierul la scoala, cel mai bine fa i plingere profesoarei la politie, toti elevii din clasa ei care au pus bani, sa vezi cum va recunoaste escroaca ca ea s-a folosit de banii vostrii, si spune le parintilor tai sa mearga la scoala cu tine sa o intrebe si ei pe profesoara de bani, ori discuta cu directorul scolii trebuie sa se rezolve problema, tu citi bani ai pus pentru carte?

| NLS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"Ea urmand sa NE dea CARTILE "
iti spune ceva?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NLS):

Da, este clar o mare hotie si smecherie la mijloc.

| NLS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

N-am zis ca e exclus sa fie teapa, dar daca e,
e 99.99% din partea editurii.
Ei au comandat carti pentru toata clasa, pe o singura comanda.
Din punctul meu de vedere, comanda ar fi trebuit sa o faca profesoara, chiar daca banii ramaneau la "" șeful clasei "" pana in momentul efectuarii platii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NLS):

O sa vedem derularea anchetei, sa ne spuna cel care a pus intrebarea vina cui a fost, al editurii, al elevei care a facut comanda sau al profesoarei, sunt deja prea multi implicati. Editura daca este firmă serioasa trimite mesaj cu scuze daca din cauza lor întîrzîie comanda, nu cred ca ei si ar permite sa piarda clienti pe foamea asta de bani cand afacerile merg prost, neseriozitatea in afaceri inseamna pierderi uriase, iar de ce profesoara sa fi facut comanda pe numele unei eleve? Si banii pentru comanda la cine au stat pana venea culegerea? Ca eu stiu ca in ziua in care comanzi platesti online si in 2, 3 zile i ti vine coletul, acasa sau la poștă, sunt intrebari fara raspunsuri, la cine a stat suma de 1000 lei, la elevă sau la profesoara, ca atunci una din două a cheltuit banii pe altceva decat cartea aia.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

O mie de lei au costat peste 35 de culegeri. Nu una. Ma refeream ca nu isi pune atoata calsa in cap.
A facut comanda in fata noastra si am auzit femeia de la capatul celalalt spunand ca o sa vine dupa 3 sau 5 zile. Pentru o carte am dat 29 de lei.

| Erin28 explică (pentru NLS):

Profa a sunat si a pus-o pe numele colegei, pentru ca nu au voie sa lucreze dupa auxiliare.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La eleva au stat banii. Profa e sina lat localitate si nu poate sa vina sa le imparta al toti.

| NLS a răspuns:

Profesoara nu poate trimite un email editurii, specificand ca e in legatura cu comanda xyz pe numele elevei ei, cartile intarziind sa apara...
si lamuriti tot balciul?

Cred si eu ca nu indraznesc sa se joace, daca sunt editura serioasa, dar mai exista si sansa sa fie o firma fantoma.

| Erin28 explică (pentru NLS):

O sa incerce, probabil, dupa vacanta, cand o sa afle ca respectiva nu a dat culegerile.

| Erin28 explică (pentru NLS):

As vrea sa sun eu, dar nu stiu daca o sa imi dea detalii, tinand cont de faptul ca poate nu vor sa dezvaluie anumite aspecte ale clientilor. Dar pur si simplu mi se pare foarte ciudat: la alte clase, aceleasi culegeri au ajuns, la mine la clasa, o sunam zilnic pe fata aceasta sa o intrebam, si eu si alti colegi, si spune ca nu au venit.

| Lukasssz a răspuns:

O stii cumva pe colega ta find hoata /smechera? Posibil sa fi primit culegerile dar incearca sa dea vina pe editura si voi sa va resemnati cu gandul ca ati pierdut banii, in timp ce ea poate le vinde la altii de varsta ei!

| Erin28 explică (pentru Lukasssz):

Ea a mai strans bani in alte randuri pentru carti si niciodata nu a facut astfel de lucruri, numai ca îi place sa cheltuie multi bani.