| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Am terminat clasa a 11-a, sunt la profil uman si stiu ca vara asta ar trebui sa ma decid ce vreau sa fac mai departe, dupa terminarea liceului.De multa vreme m-am gandit sa merg la drept insa am auzit ca la admitere trebuie sa dau examen din economie si nu stiu exact cum va fi si daca m-as descurca, plus ca foarte multa lume spune ca acolo ai nevoie de pile, altfel sansele sunt foarte putine dupa terminarea facultatii.
Ce alte optiuni as mai avea?

5 răspunsuri:
| Miree a răspuns:

La orice facultate ai nevoie de pile, dacă stăm să o luăm aşa. Dacă ai pornit pe acest drum, nu te abate de la el doar pentru că ai aflat că este greu examenul. Nu ai nimic de pierdut dacă încerci să ai un vitor mai bun!
Ai putea încerca să lucrezi în IT; în caz că te pasionează. Şi de ce nu, alegi Comunicare şi Relaţii Publice sau Limbi Străine!
Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti foarte bun si muncitor nu ai nevoie de nicio pila in niciun domeniu, dar ai si tu dreptate, dreptul e un mediu in care intri cu greu pentru ca e plin de oameni cu influenta care controleaza tot

| neutrino a răspuns:

Cei ce nu reusesc isi ascund esecul cu aceasta lozinca: cei ce au reusit au avut pile! Adevarul este altul: tara-i plina cu absolventi de la drept, psihologie si jurnalistica. Cei de la drept trebuie sa aiba relatii mari pentru a gasi un cabinet de avocati unde sa-si faca stagiatura. Aici este marea greutate, nu facultatea!

| Eduard619 a răspuns:

Cel mai bine medicina daca poti sau in domeniul IT.Succes

| marin81 a răspuns:

Sa te orientezi spre o facultate, la care dupa treminarea anilor de studii, vei gasi ceva de lucru