| crissadeea a întrebat:

Am trecut clasa a 9 a si as dori sa aflu ce cartii ar fi necesar sa citesc inainte de inceperea anului scolar. Cartile as vrea sa fie comform programeii. Multumesc! Funda :*:*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai o listă cu lecturi recomandate în josul paginii la http://lecturirecenzate.ro/ Unele sunt povestite chiar acolo.

| badboy18 a răspuns:

Orice carte pe care o vei citi te va ajuta enorm

| Roxana876 a răspuns:

Morometii - Marin Preda
Mara - Ioan Slavici
Amintiri din copilarie - Ion Creanga
Harap Alb - Ion Creanga
Ion - Liviu Rebreanu
Moara cu noroc - Ioan Slavici

Ar fi foarte bine sa le citesti acum, in vacanta, inainte de inceperea anului scolar. Oricum toate o sa-ti fie de mare ajutor, si pentru ca se studiaza la clasa, dar si pentru ca va trebui sa le stii pentru bacalaureat( mai putin Mara, nu mai este in programa de bac, dar se studiaza la clasa).