| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna TPU! Am următoarea întrebare. Pot sa ma transfer in timpul acestui semestru școlar? Sunt clasa a10a pe economie și vreau pe filologie intr-un alt colegiu. Am încercat sa ma transfer și in vară dar in alt colegiu și nu mi-au aprobat transferul. Acum vreau sa încerc un alt colegiu. Sau măcar in semestrul 2?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferul cu schimbarea profilului se poate face numai in vacanta de vara. Sunt si situatii de exceptie in care se poate face oricand in cursul anului scolar.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Daca nu te incadrezi intr-o asemenea situatie atunci nu poti obtine transferul in acest an scolar ci abia dupa terminarea lui.

| zilog a răspuns:

In general nu prea se accepta nici un fel de transfer
mai ales daca nu mergi de la mate info tot la mate info
sau tot de la electronica tot la electronica
atunci nu sa se singhiseasca sa te ajute
ba chiar datorita inertiei ciudei invidei gelozie nervilor scarbei lenei de a munci sa faca harti or sa iti bage bete in roate
ca le este scarba sa muncaceca
asa ca or sa faca tot ce le sta in putinta sa nu te ajute cu nimc pentru ca nu cumva sa trebuiasca sa muncesca ei ceva
eu cunosc aasta
atat eu cat si fratele meu ne-am mutat in Bucuresti dintr-un oras de provincie in timpul liceului
si extraordinar de greu cu interventii PCR pile cunostijnte si relatii am reusit
dar ca printr-o minune
ca ma cunosteaam personal cu cineva extraordijnar de foarte important de foarte sus mai de sus de cat iti poiti imagina

| TristanTzara a răspuns:

Transferurile se pot realiza între semestre cu câteva excepții foarte de nișă, dacă te-ai mutat fizic sau dacă e liceu sportiv de astea.