| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Am vazut la stiri ca Andronescu vrea ca la anul scolile sa fie dotate cu table inteligente si cu tablete si ca elevii sa invete pe tablete, voi ce credeti, acesta este un avantaj sau un dezavantaj? thinking

Multumesc Anticipat

12 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

Orice parerea am avea, n-ar conta, stim cu totii nu se va intampla sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine plătește tableta.
Dacă copilul ia tableta și o duce acasă și o sparge, cine plătește reparația.
Și fără, copii abia învață să citească, adică semi analfabeți.
Dacă se joacă numai pe tabletă, o să ajungă să nu știe nici să scrie, așa că și la vot, o să pună degetul.
Votați cu toții Andronica!

| ronaldo12306 a răspuns:

Nu se va întâmpla. Aia minte.

| NLS a răspuns:

Conditia esentiala e sa se invete, si profesorii sa fie pregatiti.
Prin ce metode si de pe ce suport, conteaza mai putin.

Oricum in Scandinavia functioneaza metodele si tehnologiile noi, daca exista bunavointa, ar prinde si in Romania, la fel ca peste tot.

Table inteligente - de acord, insa mai bine scris cat mai putin pe tabla.
Retii mai bine cand citesti din manual si conspectezi, decat atunci cand te plictisesti urmarind. (in Germania acest sistem e scos la inaintare).

Tabletele nu consider personal ca sunt o idee prea buna, mai degraba laptopuri de 15 inch.
Orice sub aceasta marime forteaza ochiul, sa nu mai amintesc de pericolele internetului wireless.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru sadrian46):

Nu, pentru ca sunt tablete speciale care nu poti sa bagi cat ai vrea net jocuri, fiilme, etc pe ele vor fi incorporate doar cu manuale, si daca o va sparge ori plateste tutorele ori invata cu ea asa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum știu cum i-a vint idea, că din capul ei nu putea. Mulți hormoni, puțini neuroni.
Gigi Șpagă care vinde tablete, i-a zis, bagă tu legea, că licitația o măsluim noi. Să ai și tu, de-un carbaxin ceva, de-o lecitină, de un pempărs, de o bavețică, când o dai la-ntors pe boala copiilor, de-i zice acum Alțhaimăr.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Ești așa de dulce și de scumpă, ca o dulceață de căpșuni.
Mersi.

| christine99 a răspuns:

Hai sa ne gandim, EI NU SUNT IN STARE SA CUMPERE UN BURETE PENTRU TOATE SCOLILE. O sa vina ministerul pe un cal alb cu tablete in sacosa pentru sutele de mii de copii care invata. Plus ca tabletele se strica repede si nu se pot repara cum se repara un calculator, deci cam la 2-3 ani trebuie inlocuite, de parca ar fi bani de asa ceva. Tare teama imi e ca vor ajunge tot parintii o sa plateasca pana la urma.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru christine99):

Pai au zis ca vor lu-a din fondurile europene si doar pentru scolile din Bucuresti

| christine99 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

E ceva de furat la mijloc, cum zicea si sadrian46. Firma respectiva care are de vandut tablete o sa-i dea un procent de bani, cum mai incercau odata profesorii la scoala sa te faca sa cumperi o carte ca sa primeasca si ei comisioane sau reduceri.

| DulceataDeCapsuni explică:

Uitati si ce am citit eu : - Proiectul cu tabletele este valabil pentru clasele I-VIII, licee sau facultati?
- Nu, deocamdata ne propunem sa ne orientam spre gimnaziu si liceu, potrivit resurselor pe care le avem. Daca vom reusi sa cuprindem si ciclul primar, eu voi fi foarte fericita. Dar, oricum, tablele inteligente le vor avea si cei din ciclul primar.

- Deci, inca o data, profesorii vor primi tablete...
- Da, tableta sau laptop.

- Iar elevii vor primi tableta si fiecare elev o va lua si acasa?
- Elevii vor primi laptopuri, da. Iar clasa va avea un laptop.

- Acum cativa ani, a fost lansat cel mai mare proiect educational, CRED. Cati profesori s-au format?
- Este un proiect care se deruleaza, de asemenea, din fonduri europene si care presupune formarea a 55.000 de cadre didactice, la randul lor formatori pentru cei care vor disemina aceasta informatie. Fiecare formator ii va forma pe altii. Si, in principal, formarea se va orienta spre digitalizare. Trebuie sa ii formam pe profesori, inclusiv pe elementele de noutate pedagogica. Categoric, vor fi schimbari.

- Cat timp va mai dura acest proiect?
- Eu cred ca acest proiect va dura cel putin doi ani, de aici incolo. El este in derulare, este la etapa in care se angajeaza experti, deja s-au angajat. El este aprobat, pe bani europeni. Nu avem problema resurselor financiare.

- Ce rezultate concrete sunt in urma proiectului CRED?
- Deocamdata, nu putem sa vorbim despre rezultate. Putem vorbi despre rezultate dupa ce proiectul se va incheia si dupa ce vedem efectele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andronescu = cel mai prost ministru al învățământului din ultimii 30 de ani.
Orice spune, orice face, chiar dacă suna a idee bună, va fi o tâmpenie.