| SebyBoy a întrebat:

Buna TPU.
Anul acesta ma mut impreuna cu parintii in Liverpool (in iulie mai exact).Am multe emotii si imi este frica. Puteti sa imi spuneti si mie cum e cu scoala, cu colegii, care sunt profilele sau daca au, care sunt diferentele dintre scolile din Romania si scolile din Anglia.
P.S:am 14 ani si ma descurc bine cu limba engleza.Multumesc si funda.

Răspuns Câştigător
| Kazimira a răspuns:

Pai, eu am avut un coleg de clasa care s-a mutat in clasa a VII-a tot in Liverpool, si la fel, se descurca bine cu limba dar nu era prea incantat de idee. Dupa ce a plecat vorbeam cu el aproape non-stop si imi povestea despre cat de frumos e acolo, cat de ok sunt oamenii si scoala, de care era cel mai speriat. Despre profile nu stiu ce sa zic. dar in schimb e un sistem total diferit de cel romanesc referindu-ne la notare, predare, pauze etc. Tot ce stiu e ca numarul de elevi intr-o clasa este de 10 si ca in general profesorii sunt destul de atenti si incearca sa aiba o relatie foarte stransa si buna cu elevii.

Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

| SebyBoy explică (pentru Kazimira):

Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna,Seby? pai daca nu iti dau eu un sfat psihologic cine altcineva? si cine, alt sfat? laughing
-presupun ca soliciti o rezolvare a sentimentului de teama de integrare,de emotie,de prejudecati,de frica,de incadrare intr-o noua scoala,de adaptare intr-o noua tara.
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama!
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic.
-prezentul este tot ce vei avea vreodata.
-viata ta,este in aceste moment.
-viitorul este o replica a trecutului.
-cand mintea ta este impovarata de trecut,traiesti aceleasi lucruri.
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului,care nu poate fi trait decat in clipa de acum.
-identifica-te cu mintea,observa gandul,nu-l analiza!
-asculta linistea din spatele oricarui sunet!
-observa cromatica,nu interpreta!
-modifica-ti gandul,sau accepta-l!
-modifica-ti starea,sau accepta starea!
-simte corpul tau interior,scufunda-te in iluminare!
-traieste clipa de acum,prezentul etern,profund!
-nu exista salvare in timp,nu te poti elibera in viitor de problema ta.
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii.
-nu poti fii liber decat acum.
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit.
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe,de ce s-a intamplat in trecut.
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta.
-situatia ta de viata exista in timp.
-viata ta exista acum.
-situatia ta de viata este o constructie a mintii.
-viata ta este reala.

| Aly112233 a răspuns:

Nu te speria, Acolo nu te vei simti chiar asa de rau. La inceput pana vei cunoaste pe cineva care sa ti fie prieten iti va fi putin dificil, dar dupa un semestru maxim te vei acoloda. Scoala acolo este mult mai buna acolo. Cu profiluri diversificate