| andreeutsa99 a întrebat:

As dori cateva expresii frumoase despre stele. Am pentru scoala de descris o stea literar.

Răspuns Câştigător
| Kesariona a răspuns:

"luceferi blanzi"
"flori de aur"
"cavalerii lunii"
"fire aurii pe plapuma neagra a noptii"
"adieri de lumina"
"fulgi de omat auriu"
N`am inspiratie pe moment laughing

5 răspunsuri:
| SweetyNuta a răspuns:

Salut...Poate aș putea eu să te ajut!
Staua frumusețea cerului
Cerul se mîndrește cu frumusețea stelelelor
Enigma stelelor poate fi numită chiar magnifică
Nespus de uluitor poate fi privirea enigmatică a stelelor

| insanityana a răspuns:

Stelele îndeplinesc multiple roluri mitice iar originile lor cosmice se datorează " stropilor de lumină cu care arborele cosmic a ieşit fosforescent din apele primordiale ".
În " Mitologie Română ", Romulus Vulcănescu, subliniază astfel descrierea stelelor :
- stelele sunt acoliţi ai Soarelui Sfant şi ai Sfintei Luni;
- stelele sunt luminile palide ale Raiului ce străbat prin crăpăturile podului de Cer, candele pe care îngerii le aprind în amurg şi le sting în zori;
- părticele din sufletele oamenilor care la naştere se urcă la cer, se îmbată de lumina cerească şi dăinuiesc acolo, veghînd asupra destinului celor din care s-au desprins; când ursita purtătorului lor de suflet se încheie pe pământ, cad din cer lăsând o dâră de lumină; stelele, fragmente de suflet sunt indicatori divini ai destinului uman ( dacă sufletul celui decedat e curat, fragmentul de suflet îl răpeşte şi se-ntoarce cu el la Cer pentru ca să se odihnească in Rai, dimpotrivă, dacă sufletul celui decedat e necurat se contopeşte cu restul sufletului şi rătăceşte în lume sau se prăbuşeşte in iad;
Întoarcerea sufletului în Cer pentru a se întregi cu partea lui pământească este numită în popor Marea Trecere, sufletul străbate mai multe vămi ale văduhului ca să ajungă în Rai.
" A muri înseamnă a te muta într-o stea! " ( Octavian Paler )

| YoOXoXoBuuBlee a răspuns:

Incerc eu sa iti dau ceva!

Stelele care ne inconjoara au si ele o viata proprie.
La fel ca oamenii ele se nasc, se dezvolta si dupa un timp (de ordinul miliardelor de ani) mor.
In aceasta prezentare veti afla cum se nasc stelele, despre moartea unei stele, despre ce este o "gaura neagra".
Referatul este presarat cu multe imagini inedite.Veti fi uimiti cat de frumos este universul.
Iar ca imaginatia noastra sa fie cuprinsa si de latura poetica este bine sa ne aducem aminte de versurile:
"Icoana stelei ce-a murit Incet pe cer se suie: Era pe cand nu s-a zarit, Acum o vedem si nu e." -Mihai Eminescu, "La steaua"- Mihai Eminescu
Viata unei stele - Referat virtual la fizica in format Flash/HTML.
O incercare de a schimba modul de redactatare al referatelor romanesti, facand trecerea de la banala hartie la suportul complet multimedia pe care il poate oferi cu succes un calculator.
Arhiva este in format zip.304 kb

Sper sa te ajute!

Pa!

| Vatamanu_Marina_1999 a răspuns:

Buna poate iti voi fi de ajutor:
o stea de pe cer e steaua ta ce lumineaza intruna indeplineste unele dorinte si vise. Eluminarea unei stele semnifica foarte mult, au si ele o viata proprie.La fel ca si oameni se nasc se dezvolta si dupa o perioada mai indelungata mor.
Farmecul cerului
E steau dorului
Iluminarea noptii
E ceva uluitor
Florile aurii
Asteapta minunatii

sper sa iti fie de folos
pa