| Maria1189 a întrebat:

As dori din suflet sa-mi recomandati niste carti carti psihologice sau de cultura generala pentru imbogatirea vocabularului si modului de exprimare. Am 23 de ani si spre rusinea mea nu prea am citit carti dar mi-as dori din suflet sa incep sa citesc pentru a imi imbunatati competentele sociale si cultura generala care spre rusinea mea nu este foarte bogata asa ca vreau sa incep sa schimb ceva si consider ca nu este tarziu avand doar 23 de ani. Va multumesc si astept recomandarile voastre!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Orice carte este buna si te ajuta, ia si citeste orice-ti pica in mana si crezi ca ti-ar placea. poate ar fi bine sa incepi cu autori romani in special, si clasici, ca literatura, pentru vocabular si mod de exprimare. Pentru cultura genrala, atunci cand citesti ceva si nu stii la ce se face referire, in special cand intalnesti nume proprii (persoane, localitati etc) intra imediat si cauta cuvantul respectiv sa afli ce este. La fel sa faci si cu cuvintele normal, daca intalnesti vreun cuvant pe care nu-l cunosti intra imediat si cauta sa vezi ce inseamna, numai asa le poti retine si-ti poti imbogati cu adevarat vocabularul si cultura generala. succes!

2 răspunsuri:
| meduzza a răspuns:

Chiar este o carte numita "Imbogatirea vocabularului si al modului de exprimare" sau ceva de genul mi-a luat-o mama mea din diverta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te felicit pentru această preocupare! Ca să câștigi timpul pierdut, ai putea citi povestirile pe scurt ale unor scrieri pe care trebuia să le citești până acum. Intră aici http://www.lecturirecenzate.ro/lecturi-povestite/
Iată și o listă cu lecturi clasice socotite necesare unei culturi generale http://www.lecturirecenzate.ro/2012/07/10/cultura-generala-lecturi/