| yasmiyasminutza a întrebat:

as dori niste sfaturi, eu am si o problema cu memoria si as dori sa invat mai bine, cum as putea sa retin mai bine o lectie pe care trebuie sa o invat pentru la scoala? Ce sa fac pentru a memora mai bine? " Fundita"!

5 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Si eu am probleme.Dar am citit ceva de pe un site si cam da rezultate.Trebuie sa te pui intr-un loc unde nu este galagie,sa nu fie nimic ce sa iti atraga atentia(fara tv, fara pix, fara animale pe langa tine).Sa stai neaparat pe scaun! Nu in pat, nu pe jos, nu pe spate...Sa ai lumina puternica, sa vina cumva din spate, dar sa fie puternica, fara umbre, sa iei totul logic.Citesti prima data lectia o data de doua ori apoi o sectionezi in mai multe portiuni.Citesti prima sectiune(propozitie)si o gandesti logic, apoi o repeti pana cand o stii. Poti sa modifici putin propozitia daca nu suna bine.Si tot asa.

Eu m-am pus intr-un colt cu fata la perete, fara sa am nimic ce sa imi atraga atentia din stanga, din dreapta..Lumina puternica, gandit logic.

| aura36 a răspuns:

Cavit memo junior, memo+, dar cavit memo junior e foarte bun(si are gust a ciocolatabig grin)

| DennySa660 a răspuns:

Hey...secretul este sa ai liniste si ca tu sa te concentrezi asupra lectiei fara ca cineva sa te intrupa sau sa asculti muzica pe fundal.Si mai este ceva daca nu intelegi lectia poti sa inveti pe fraze, eu asa fac:X:X

| sMoKeandrei a răspuns:

Sa iei lecitina daca ceri la farmacie are si legitina sub forma de cicolata

| ciobanupaul a răspuns:

Eu tes sfatui sa repeti lectia de mai multe ori. Asa procedez eu.