| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu daca este obligatoriu ca un elev sa foloseasca scrisul cursiv la liceu sau daca poate sa foloseasca stilul folosit de americani?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce vorbesti baiete, despre ce stil american vorbesti?
Ca tot de mana scriu si aceia, pe la cursuri, in special la scoala si liceu.
Pe la facultati se accepta sa mergi cu laptopul, dar acolo este problea ta cum iti iei notite si inveti, ca nu-i obligat nimeni sa te treaca la examene.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Americani nu scriu cursiv cum scriem noi sa legam literele ei folosesc alt stil( nu doar ei) cauta pe google foundation print sa vezi cum scriu ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spui ma copile, ca eu traiesc in occident de peste 20 de ani, copii mei au facut scolile aici si tu-mi spui povesti inventate. Fiecare scrie cum este capabil! Nu te mai lua dupa povesti inventate.
Scrisuld e mana eset unic si fiecare ia notite asa cum se pricepe, unul scrie frumos si cuvinte intregi, altii folosesc abrevieri, asa cum faci si tu la telefon, din lene.
Am mai explicat, la facultate se da voie cu laptopul si se pot lua notite direct pe el, dar asta este o optiune personala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce stil folosesc americanii? De ce crezi că americanii nu scriu cursiv? Scrisul de mână trebuie să fie citeț, doar atât.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cauta foundation print pe google sa vezi cum arata scrisul lor

| Bizon95 a răspuns:

"stilul folosit de americani"
care ar fi ala?
sa scrii de mana, dar cu litere de tipar?
ce il face foarte exact "american"?!?
se foloseste INCLUSIV LA ELEVI de decenii bune

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Nu stiu exact cum se cheama din acel motiv am scris stilul folosit de americani deoarece ei il folosesc mai mult, dar ca sa vezi cum arat poti cauta foundation print pe google si te uiti la imagini.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama, tu te referi la fonturi
NIMENI nu scrie de mana cu fonturi, decat daca esti robot!

iar tu scrii "foundation print" dar ar trebui sa cauti cuvantul "PRINT" inainte de a te referi la un scris de mana, print inseamna TIPARIRE/IMPRIMARE
https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=en&tl=ro&text=print
d'aia imprimantele in engleza se numesc "printers"

SINGURA LEGATURA CU SCRISUL DE MANA E *EXACT* CE AM ZIS EU:
sa scrii de mana cu litere de tipar
ori asta se practica si in rrominica de mai mult de 100 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să scrii oricum cum vrei tu.
Dar care e diferența, adică americanii cum scriu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu doar americani, dar ei nu leaga literele ca noi si nu fac asa multe bucle ca sa vezi cum arata poti cauta foundation print pe google.