| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
As vrea sa stiu daca si voi sunteti in aceeasi situatie. Proful de istorie de la clasa mea insista foarte mult pe invatat, intrucat avem bacul anul acesta la istorie, fiind la profilul de filologie. Toate bune pana cand pune o intrebare dintr-o lectie nepredata si spune ca ne da doi la toti daca nu stim dinainte lectia nepredata. Ce mai este si asta? Pur si simplu ma simt proasta cand pune cate o intrebare din capitole noi. Ori spune ca am mai facut la clasa acel subiect, dar eu caut in caietele vechi si nu gasesc nimic, am mai intrebat si alti colegi si toti spuneau ca nu au nimic scris in legatura cu lectiile de la clasa in caiete. Cel mai rau este cand spune ca daca nu intelegem ceva, sa punem intrebari, dar cand intrebam, spune ca suntem ca la clasa 1, sa ne dea totul pe tava. Face scandal ca a ajuns sa explice lucruri simple la adulti, spune ca nu ne baga in bac. Atunci de ce s-a mai dus sa ceara post la liceu? Eu nu mai invat din caiet, pentru ca ne dicteaza cuvand cu cuvant din manual(am comparat si sunt exact aceleasi cuvinte) ci invat din sinteze, unde sunt mai multe date si inteleg si eu contextul. M-a ascultat pe mine azi online, dupa ce a ascultat un coleg. Eu am spus cum am inteles eu lectiile, cu alte cuvinte dar cu aceeasi esenta si mi-a spus ca nu asa a dictat in caiet, ca nu asa a predat lectia si ca trebuie sa invat fix cum a predat el. Mi-a spus ca ma asculta din nou in fiecare zi. Un coleg face pregatire cu el pentru politie (academie, cred) si l-a ascultat cu camera dezactivata pe motiv ca stie el cine invata si cine nu si l-a dat exemplu:" vedeti, asa se invata!". Cand colo, se lauda respectivul coleg ca nu a invatat o lectie de la inceputul anului si tot 10 ia. Eu am avut media 10 in toti anii de liceu doar pentru ca invatam efectiv cuvant cu cuvant ce preda el. Acum, am incercat sa inteleg cauzele, efectele si pur si simplu stiu si eu sa rezolv testele de bac. Cand citesc din culegere de doua ori lectia, retin toate datele si imi fac eu schite dupa care sa invat. Nu inteleg nimic din caiet, pentru ca sunt prea putine informatii si nu am cum sa fac legaturi intre notiuni si context. As vrea sa nu ma mai stresez, dar nu mai pot, am parte numai de necazuri si ma tem ca o sa am medie mica.

4 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Vrei medie mare la istorie la un prof care e cu capu'? Sau sa ai nota mare la un examen important din viata ta?

| Erin28 explică (pentru Lukasssz):

Vreau sa iau examenul, numai ca vreau sa nu ma lase corigenta pe semestrul asta( faca iau 7, e de ajuns), numai ca a amenintat toata clasa ca dupa ce iesim din online ne pune cate un doi la fiecare ca sa ne faca sa invatam si lectiile nepredate, nu stiu care e logica lui( bineinteles, in afara de acei elevi care fac meditatii cu el si a copiilor de profesori din clasa mea)

| Feri5 a răspuns:

Așa-i România... din păcate.

| Lety20 a răspuns:

Am avut asa profesori, unul zicea ca sa parafrazam, sa nu invatam cuvant in cuvant, altul zicea ca nu suntem atat de competenti si mai destepti decat autorii manualului, trebuie sa invatam pederost. Mai tarziu la facultate iar am intalnit asa profesori. Deja stiam cum sa scriu un eseu ca sa-i placa lui X.
Sfatul meu ar fi sa inveti pentru bac asa cum stii tu, prin scheme, sa intelegi materia nu doar sa o memorizezi mecanic. Oricum testul tau nu-l va controla proful tau.
Dar la orele lui invata din caiet asa cum iti zice. Nu te pune in poara ca sa nu-ti scada nota la dusciplina, la asa oameni nu-i dovedesti cu nimic ca ai dreptate. Mai ai putin si scapi de dansul.
Iar ceea ce tine de coleg, e clar ca-i da bani sa-i ridice nota, nu mai face ore adaugatoare ca la carte.