| lKopilasFaraNasl a întrebat:

As vrea sa stiu de unde pana unde intra Marea Neagra in tara noastra si cat ocupa aceasta.Stiu ca intra pe La Tulcea pe acolo pe undeva si ca se termina la Vama-Veche.Numai stiu cat i km ocupa aceasta pe intinderea tarii noastre nu suprafata ei.Suprafata o stiu.Multumesc Foarte mult

2 răspunsuri:
| lKopilasFaraNasl explică:

LOL am intrebat alceva dar vadca sunt situata in alceva...

| AndoAlex a răspuns:

Marea Neagră este o mare din bazinul atlantic planetar, care este situată între Europa și Asia, care se învecinează cu Rusia, Ucraina, România, Bulgaria, Turcia și Georgia. Prin Strâmtoarea Cherci se ajunge în Marea Azov, prin Bosfor în Marea Marmara, iar prin strâmtoarea Dardanele în Marea Egee și deci în Mediterană. Ea este un rest al Mării Sarmatice și prezintă o serie de aspecte unice în lume.
Marea se întinde pe o suprafață de 423.488 km². Cel mai adânc punct se află la 2211 m sub nivelul mării în apropierea de Ialta. Mareele sunt în general de mică amploare (cca. 12 cm). Salinitatea apei este în larg de 17-18 la mie, față de 24-34 la mie în alte mări și oceane. În zona litoralului românesc salinitatea scade și mai mult, în mod obișnuit fiind între 7 și 12 la mie.