| ILoveMusic25 a întrebat:

As vreau sa stiu si eu mai multe despre Fizica... O am anul acesta... Imi puteti spune ce este Fizica? si mai multe despre ea? Va multumesc :*. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Mymiii a răspuns:

Buna! Fizica este știința care studiază proprietățile și structura materiei, formele de mișcare ale acesteia, precum și transformările lor reciproce. Oricum se pune problema, fizica este una dintre cele mai vechi discipline academice; prin intermediul unei subramuri ale sale, astronomia, ar putea fi cea mai veche. Astăzi, fizica este un subiect vast și foarte dezvoltat. Cercetarea este divizată în patru subcâmpuri : fizica materiei condensate; fizica atomică, moleculară și optică; fizica energiei înalte; fizica astronomică și astrofizică. Fizica este poate cea mai importantă știință a naturii deoarece cu ajutorul ei pot fi explicate în principiu orice alte fenomene întâlnite în alte științe ale naturii cum ar fi de exemplu chimia sau biologia. LA fizica te intalnesti cu o gramada de probleme de matematica si ai multe formule de invatat! Sincer, mie nu imi place! Mult succes la scoala! Funda?

4 răspunsuri:
| bDaniel a răspuns:

Fizica este știința care studiază proprietățile și structura materiei, formele de mișcare ale acesteia, precum și transformările lor reciproce.
Funda?

| asdfbc a răspuns:

Fizica este stiinta care se ocupa cu studiul fenomenelor.
Fenomene:
-mecanice(mersul)
-termice(vaporarea, condensarea)
-optice(curcubeul, lumina)
-electrice si magnetice(electrizarea, magnetizarea, fulgerul)
Atat am tinut eu minte :d Funda?

| 122344 a răspuns:

Probabil este un copil care trece in clasa a 7 a daca nu ma insel. Fizica mie nu mi-a placut niciodata. Mi s-a parut o materie grea. Dar depinde de la om la om. E o materie cu multe probleme, cu fenomene ce iti sunt explicate si multe altele. Poate daca ai un profesor placut o sa inveti usor. mULT SUCCES!

| ILoveMusic25 explică (pentru 122344):

Am trecut intr-a sasea -_-