| IcsdeIcsde a întrebat:

Bună, TPU.
Astăzi am primit rezultatul la evaluarea naționala de clasa a VIII-a la limba și literatura română și sunt nesatisfăcut cu rezultatul meu.
Dupa ce am citit baremul, am ajuns la concluzia ca la subiectul 1 am avut greșeli în valoare de 0.30 de puncte.
Nota la examen a fost de 8.45.
La genul dramatic, printre argumentele mele se includeau:
Argument minor: modul de expunere-dialogul;
Argument minor: timp și spațiu limitate;
Argument major: prezența didascaliilor;
Argument major: prezența conflictului dramatic.

La a doua compunere nu prea am elaborat conținutul cărților citite de elevi în activitatea de lectura, punând mai mult accent pe întâmplările de suspans care au luat loc la acel timp. Nu sunt sigur dacă trebuia sa fac neapărat povestire în rama, precizez ca n-am făcut acest lucru.

Oare sa dau contestație? Voi ce credeți?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mie mi se pare ca nota obtinuta este o nota buna si eu n-as face contestatie. Totul depinde de tine, daca chiar crezi ca vei obtine o nota mai mare atunci depune contestatia. Tine seama ca, in urma contestatiei, nota iti poate fi si scazuta.

| sierra1 a răspuns:

Fă-o, poate iți crește nota sau poate scade

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca te-ai exprimat laconic pe foaie, ce ar putea corectorii sa-ti puncteze?

| CatalinBlack53 a răspuns:

Eu zic nu pentru ca te risti dupa daca iti va scade o sa regreti. Si la noi a luat o fata la fel si doamna profesoara a zis sa nu dea ca e buna nota. E decizia ta. Dar daca o sa ti scada regreti iti zic. Succes in continuare