| AnaMaria8187171 a întrebat:

Buna, TPU! Astăzi s-au anunțat mediile și notele la purtare. Sunt clasa a 10-a si m-am trezit cu nota 9 la purtare. Stiam ca am absente, dar nu suficiente încât să îmi afecteze nota la purtare. Stiu ca nu este foarte mica doar ca am mai citit cateva răspunsuri și am vazut ca, contează foarte mult nota la purtare. Acum, nu stiu cat de exagerate au fost raspunsurile, dar multi au zis ca, daca ai 9 la purtare, sunt sanse mari sa nu mai intri la drept sau academia de poliție. Fix pe ce voiam sa merg. Pe lângă asta, am mai avut si in clasa a 7-a nota 9.

În mare cat de mult conteaza nota la purtare pentru admiterea la facultate? Dar in strainatate? Te poate afecta pe viitor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la purtare se scade cu 1 punct la 10 absente nemotivate.
Pentru politie, armata si alte cateva facultati conteaza media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie cel putin 9. Conteaza foarte putin o medie semestriala de 9 si nu conteaza deloc media la purtare din gimnaziu (cl.V - VIII).