| blackbutterfly51 a întrebat:

BUNA TpU!:* Ca orice elev de clasa a VIII-a trebuie sa aleg ce voi face in viata eu iubesc ff mult copii asa ca vreau sa devin educatoare!
Asa ca voi urma cursurile Colegiului National Jean Monnet Ploiesti! si am o intrebare dupa terminarea liceului pot lucra ca educatoare? MULtumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a fi educator sau invatator nu este suficienta o pregatire la nivel liceal. Pentru aceaste profesii sunt necesare studii superioare de scurta sau lunga durata( licenta, master) care sa includa si pregatire in domeniul psihopedagogiei si metodicii. Numai bine!

11 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu poti lucra ca educatoare.trebuie sa faci facultatea de psihologie a copiilor scolari si prescolari.profilul asta e la upg.in sud.

| ioana1704 a răspuns:

DA vei putea lucra ca educatoare, dar ele au salar mic. Asa ca ar fi bine sa-ti deschizi o gradinita privata, sa-i inveti o limba straina, eventual un program prelungit etc

| mihaibrasov a răspuns:

Nu te fa educatoare! Cauta altceva care sa te si atraga dar sa si merite. Ca educatoare va insemna sa stai cu copii aia mucosi, mici si cacaciosi toata viata si dupa un numar de ani iti ajunge (numarul asta de ani va fi foarte mic, la 600-700 de lei salariul dupa atatia ani de munca pentru a-ti urma visul.).
Succes!

| SeventySeven a răspuns (pentru mihaibrasov):

De fapt. salariul minim pe economie este de 8 milioane ( 800 lei )

| mihaibrasov a răspuns (pentru SeventySeven):

De fapt, 800 de lei e brut, nu net, adica nu in mana, pe intelesul tau. Dupa ce scazi toate taxele vezi tu cu cat ramai.

| fabiola a răspuns:

Din cate stiu eu acest colegiu are mai multe profile, deci trebuie sa alegi pe cele de pedagogie, psihologie si didactica! Desigur pentru perfectionare, credite didactice este bine sa faci si institutul pedagogic.Pe acesta din urma il poti face si daca nu esti eleva la acest colegiu!

| PredatoR a răspuns:

Nu! Trebuie sa faci facultate pentru. asa ceva. Eu zic sa nu te faci educatoare, ca vezi si tu in ziua de azi mori de foame cu diploma cu tot, nu tot ce-ti place tine de foametongue. Cel mai bine daca vrei intra la medicina, parerea meahappy

| LittleandLiars a răspuns:

Nu deoarece nu ai diploma pentru a fi educatoare

| SeventySeven a răspuns:

Anul acesta s-a schimbat. Nu mai devii direct educator-invatator, ci instructor de ed. extrascolara si deci, iti mai trebuie inca ceva dupa terminarea liceului.

| anutika a răspuns:

Pt. Mihai Brasov un muscos si un cacacios esti tu.Ai demonstrat-o.

| mihaibrasov a răspuns (pentru anutika):

Nu stiu cati educatori cunosti tu. Crezi ca daca ti-ai facut 2 conturi doar ca sa imi raspunzi aici te ajuta cu ceva? Succes in a te face educatoare, o sa imi dai dreptate cand va fi prea tarziu.