| Alexandra_1516 a întrebat:

care stie o facultate mai 'usoara' unde se invata mai putin?:d dau funda.happy

Răspuns Câştigător
| Cosmotel a răspuns:

In afara de politehnica si medicina cam toate sunt usurele.

| raluk27 a răspuns (pentru Cosmotel):

Te inseli. Rau de tot!

| Cosmotel a răspuns (pentru raluk27):

De ce ma insel?

| raluk27 a răspuns (pentru Cosmotel):

Pentru ca mai sunt si alte facultati grele (ma refer la cele de stat, unde inca se mai face carte), nu numai politehnica si medicina. Eu as evita sa ma pronunt asupra unor chestii pe care nu le cunosc foarte bine.

| Cosmotel a răspuns (pentru raluk27):

Pai enumera-mi cateva. chiar m-ai facut curios. daca vrei sa fii printre cei mai buni cu 10 pe linie, toate sunt grele. si daca faci o facultate care nu-ti place si esti impins de la spate de cineva ti se pare ca-i cea mai grea facultate dar asta pentru ca nu-ti dai silinta si pentru ca nu te atrage. la poli si medicina se fac si in jur de 28-30 de ore pe saptamana. (ma refer la facultatile bune din orasele mari).

| raluk27 a răspuns (pentru Cosmotel):

Ai dus situatia la extreme si nu despre asta a fost vorba. O facultate se considera grea in conditiile in care pentru un 7 muncesti destul de mult. De asemenea, m-am referit la facutatile din centrele universitare consacrate (Iasi, Cluj si Bucuresti), nu la facultatile unde notele se iau la butoane, pe proiecte (in opinia mea- referate) sau invatand 2 zile o "revista" de 40 de pagini. Uite, Dreptul spre exemplu, la Universitatea Bucuresti.Se fac 30 de ore pe saptamana. Cand o sa aiba cei de la poli de invatat 1200 de pagini pentru un examen, atunci mai vorbim.

| Cosmotel a răspuns (pentru raluk27):

Fiecare isi lauda facultate. tu ai 1200 de pagini de toceala. noi avem 600 de inteles. iti dau destule carti de programare care depasesc 1200 de pagini si sunt in bibliografia ceruta de fiecare profesor in parte.
in fine, nu o sa ajungem niciodata la o intelegere. fiecare cu parerea lui mai bine. tongue

| raluk27 a răspuns (pentru Cosmotel):

Avand in vedere ca examenele constau in spete (cazuri practice) si in grile cu mai multe raspunsuri, din care niciuna dintre variante nu se regasea ca formulare in carte, cred ca si la drept se pune destul de mult problema logicii si a intelesului. Parerea mea este ca nu trebuie sa afirmi despre ceva ca este usor, decat atunci cand vezi propriu zis cum e. Si nu e vorba de laudat facultatile, ci e vorba ca prin afirmatiile tale, tizi sa subestimezi eforturile celor care au terminat si alte facultati.

11 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Aproape toate, din pacatewinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt criteriile dupa care alegi tu o facultate?

| raluk27 a răspuns:

Da' nu te obliga nimeni sa faci facultate. Fa-te, maica coafeza sau deschide-ti un chiosc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de unde iesi muritor de foame? ..Mai bine nu te apucatongue