| AlexAL275 a întrebat:

Ce este gândirea analitică? Vreau o definiție cât mai simplă

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Uite o descriere simpla. Cuvinte cheie:

Gandire creativa: idei, imaginatie, fictiune, povesti, emotii, stari.

Gandire critica: date, informatii, incerci sa gasesti RELATII, Legaturi, cauze si efecte intre informartii, le masori efectele, pui in balanta, discerni adevarul de fals, cauti imaginea reala si fidela realitatii in solutia propusa pentru o problema. Deci: date, informatii, observare, masurare, calcule, interpretari, solutii, judecati, concepte, rationamente, concluzii.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbim de gandire analitica cand cineva se gandeste si pune in balanta si detaliile marunte al unei probleme, nu se gandeste doar superficial, "en gros".

| Bizon95 a răspuns:

NU crezi ce auzi, ci analizezi singur si tragi concluzii

de exemplu, te duci la biserica si preotul zice:
"crede si nu cerceta"
analiza:
ideea este exact contra conceptului de gandire analitica, preotii au nevoie de credinciosi care sa creada, fara sa isi puna intrebari, deloc, pentru ca altfel ar ajunge sa conteste religia, asa ca, daca tot analizam fraza de mai sus, se ridica o intrebare evidenta: DE CE mi-a dat D-zeul bisericii creier SI CURIOZITATE UMANA daca nu ar trebui sa cercetez?!?
moment in care, concluzia e ca fraza e ABSURDA

iar daca ii spui rationamentul preotului, o sa aflii cat de repede te excomunica, urla la tine ca esti eretic si te da afara din biserica... NESIMPORCULE rolling on the floor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

Cine crede in evoluționism cercetează singuri sau iau in de bun ceea ce a " cercetat" ( scris ) Darwin?

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"crede in evolutionism" suna ca o alta religie, cu argumente logice si stiintifice, dar "credinta" e un lucru care suna religios

iar eu nu vorbesc despre asta ci despre CINEVA CARE GANDESTE SINGUR SI LOGIC, fara sa ia drept bune tot ce spun sau cred altii, din start

| BuLaNNNeL a răspuns:

Despici firu nu in 4 in 12. Pentru orice activitate, acțiune iti faci temele, ceea ce e bine doar ca tu sau mai bine zis noi, o ducem la extrema. Ne punem tot felul de probleme si le cautam soluțiile, fără macar ca ele sa se întâmple, dar noi totusi "ne pregatim". E bine sa fii analitic pana intr-un punct.