| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Ce parere aveti despre aceasta vacanta fortata de doua saptamani, atat pentru prescolari si ciclul primar, cat si pentru gimnaziu si liceu? Mie imi este tare teama ca nu vom mai merge la scoala in semestrul aceasta, va fi, presupun, ca in primul an de pandemie, cand 3 saptamani au devenit un intreg semestru. Acum, eu stiu ca este transmitere comunitara, dar in unele zone chiar se poate merge la scoala, fiind incidenta destul de mica.
Voi cum ati prefera: scoala fizica sau online? Eu as prefera fizic, intrucat online pur si simplu nu mi se preda si mai sunt si in clasa a 12 a(nu generalizez, dar sunt cazuri si cazuri).
Va multumesc!

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu unde mai e incidenta mica in toata tara treaba fiind destul de grava si ca transmitere si ca locuri in spital.
Da, probabil 2 sapt se vor transforma in 2 luni si elevii vor pierde iar timp pretios. Dar zic sa le multumim profesorilor cu 2 neuroni care inca cred ca bill gates ii controleaza cu cipuri si parintilor care au impresia ca o sa le fure careva copii daca le baga un bat in nas.

| Erin28 explică (pentru suntserios):

Asta e. Personal, toata familia mea s-a vaccinat. Nu inteleg de ce nu inteleg ca timpul pierdut insemna lipsa de progres. Eu am invatat mai mult singura ina nii trecuti, eram stresata pentru ca profii, pana si la sport si desen, ne dadeau teme si eseuri, mult de invatat, pentru ca, si citez :"stati acasa, deci aveti timp", dar nu intelegeau ca 30 de minute facut pe drum dus-intors nu reprezenta mult. Aveam de facut cate 10 exercitii la fiecare materi. Invata pentru bac suplimentar daca mai poti.
Era mai stresant decat fizic. Personal, nu stiu ce sa spun. Cred ca vom ramane onlien mult timp. Imi este teama efectiv de ce va fi cand se va termina vacanta. Pur si simplu nu stiu. Si cred ca incertitudinea o simt cu totii.

| Catrice a răspuns:

Aia din clasele primare aveau oricum o săptămână vacanta.

| Frank51 a răspuns:

Asta se va întâmpla la momentul oportun.

| Lukasssz a răspuns:

Eu sunt in clasa a 12 a si ce pot sa spun, vacanta asta e buna, nu mai sunt stresat cu materii irelevante pentru profilul meu, de exemplu eu sunt la stiinte sociale si inca fac matematica... adica aceasta materie nu ma poate ajuta cu nimic pe viitor.Cat despre scoala online eu zic ca e mai buna, nu mai trebuie sa pierd timpul cu drumul spre liceu, nu mai trebuie sa aud retardatii urland, la materiile mai neimportante poti sa nu intri happy si mda nu mai trebuie sa le vezi fata profesorilor care ne mananca zilele laughing

| Erin28 explică (pentru Lukasssz):

As aeste. In clasa la mine este unul care a spart usa cu capul, care a spart un perete cu pumnii, pur simplu simt ca innebunesc. Dar mie imi e teama d efaptuk ca profii la materii neimportante chiar pun absente. Adica eu trebuie sa intru la toate orele. Si mai am si profi care dau teme lungi si la desen.

| Lukasssz a răspuns (pentru Erin28):

La ce profil esti de faci desen in a 12 a? eu nu mai fac din clasa a 10 a laughing nu mai fac nici fizica, nici chimie, nici biologie, nici latina laughing la toate materiile astea eram bata laughing

| Erin28 explică (pentru Lukasssz):

Sun la filologie, si da, am ore de desen, numai de muzica nu am. Fac si latina, si profa vrea sa dam teste din traduceri, cu telefoane si ghiozdane pe catedra, sa nu putem copia.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu prefer școala on-line, deoarece de când ne-am întors fizic e hărmălaie în fiecare oră, doamnele profesoare de informatică, matematică și altele s-au plâns că cu noi, pe durata unei ore, fac jumătate din lecția pe care o au programată. În schimb, în on-line, la ore era liniște deoarece elevii care acum sunt "elementul perturbator" (cum zice teacher) era ba la baie, ba în bucătărie, ba se jucau Fortnite și nu ne deranjau. În plus, se reduce costul transportului și elevii dorm mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pentru mine, personal, vacanta aceasta este o binecuvantare.
Sunt in an terminal si chiar aveam nevoie de niste timp liber in care sa invat DOAR materiile la care voi da examen.
Suntem si inainte cu materia si nu imi fac griji ca o pierdem. Am nevoie de timp ca sa o recapitulez.
Deci o vad ca pe o oportunitate happy
Iar legat de ultima intrebare, dat fiind numarul de cazuri acum, prefer scoala online. De multe ori am inteles mai bine la scoala online pentru ca era liniste, iar in clasa nu se intampla asta.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar presupun ca tu ai profi care dau referate interminabile pana si la sport, si care nu te asculta din 10 pagini la religie? Si eu as considera ca online este benefic, dar daca ai profi mai intelegatori. La mine la scoala( eu sunt in clasa a 12 a), fizic, era mai putin obositor decat online. Si mie imi este teama de cazurile in crestere.
Multumesc!

| NunuNini a răspuns:

Eu chiar nu inteleg cum se inchid scolile dar raman deschise salile de jocuri de noroc si bisericile cu moastele lor. Parca m-as duce acum la Dumitru la Bucuresti, nu sa-i cer sanatate la nepoti, ci multa minte romanilor. Tuturor romanilor, incepand cu clasa conducatoare.

| suntserios a răspuns (pentru NunuNini):

Cum adica de ce raman bisericile deschise... pai nu e biserica cea mai influenta putere in statul roman? Dao dracu de educatie, ce ne trebuie cand avem moaste de pupat

| Erin28 explică (pentru NunuNini):

Nici eu.

| Erin28 explică (pentru suntserios):

Asa este. Preotul din satul meu sustine ca vaccinul este otrava, dat de diavol. Cine e vaccinat nu are voie in "biserica lui", asa a spus o vecina care a mers la slujba. Eu, una, nu sunt o persoana atat de religioasa, prin urmare, consider ca daca scolile sunt inchise, atunci de ce tinem biserici deschise cu oameni, pana la urma, prepomderent in varsta, care sunt mai predispusi la imbolnavire? Educatia ar trebui sa primeze, pentru ca oamenii, cu cat stiu mai mult, cu atat sunt mai deschsi la minte, mai greu de influentat.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Hmm..consider ca ar fi fost mai ok online pentru caselele gimnaziale, începând cu clasa a 7-a. Și bineinteles și pentru liceu.

Eu sunt la facultate. Fac totul online și este foarte bine. Ma descurc. ‘)

| Erin28 explică (pentru MariaEElena0505):

Cum am spus, pentru mine, online-ul este total dual: 1- liniste, putin mai mult timp pentru materii importante; 2- profii nu prea predau online, asa ca invat mai mult aingura. Are si avantaje, si dezavantaje.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Erin28):

Da. Din pacate, acest lucru se intampla..deși nu înțeleg de ce nu predau online. Este pana la urma obligația lor.

| emilllyya a răspuns:

Eu una ma bucur ca este vacanta. Corect, va fi mult mai greu dupa, insa prefer sa ma bucur de pauza asta. Sincer si eu am vaga impresie ca se va ingheta semestrul scolar (cu alte cuvinte, vacanta pana in decembrie si din ianuarie reluam anul scolar de la 0), la cum e situatia acum si la cum a fost gandit anul acesta. (ne-am intoarce in noiembrie, iar pana in decembrie ar trebui sa avem toate mediile incheiate, caci cine mai pune note in ianuarie in ultimele doua saptamani, daca se vor face atunci cele pierdute acum). Deja s-a zis ca e o posibilitate prelungirea, asa ca nu cred ca presupunerea ta e prea departe de adevar.
Eu una as prefera sa se reia semestrul de la 0 in ianuarie (macar pentru cei ce nu sunt in an terminal, fiindca voi aveti si examene, admitere, cei din a 8a repartizarea etc), fiindca si asa pana acum nu s-a facut mare lucru, iar situatia actuala chiar nu e buna de mers la scoala plus ca nu toti au posibilitatea de a intra online. Dar fizic era cel mai bine.

| Erin28 explică (pentru emilllyya):

Multumesc!
Daca se testa si se vaccinau cei care puteau de la 12 ani( poate sunt copii care au afectiuni, alergii sau alte boli care nu le permit ), atunci poate era mai bine. Eu am colegi care spuneau ca testul iti pune in creier un cip, si ca vaccinul este pentru sterlizare in masa. Atunci cum sa ne intoarcem la normal, sau, ma rog, la o situatie mai putin critica?

| emilllyya a răspuns (pentru Erin28):

Da, corect, unele teorii sunt ciudate. (ca sa spun asa) Dar testarea tuturor era cea mai simpla modalitate. (fiindca si cei vaccinati pot raspandi virusul) Situatia nu a fost gestionata bine si acum avem cu totii de suferit. (desi e interesant ca in vara la festivaluri totul era minunat...)