| Necunoscut123456789 a întrebat:

Ce presiune exercita pamantul asupra unui corp omenesc? Funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Plesa_Mihail_1995 a răspuns:

Presiunea este forta supra suprafata (P=F/S). F=G(forta de greutate) iar S este suprafata de contact dintre corp si Pamant. Daca omul sta in pozitie verticala trebuie sa iei in calcul suprafata talpilor (poti aproxima). In cazul meu S este cu aproximatie 0. 0096 m^2 iar G=720N deci P=G/S=75000 de Pascali adica 0. 74023 Atmosfere happy

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Pamantul nu exercita presiune asupra corpului omenesc.Presiunea atmosferică reprezintă presiunea exercitată de aerul din atmosferă asupra scoarței terestre. Atmosfera, care înconjoară globul pământesc, exercită o presiune anumită asupra suprafeței pământului și asupra tuturor oamenilor, animalelor și obiectelor, care se află pe el. Presiunea se măsoară cu barometrul și valoarea ei poate fi exprimată în mai multe unități de măsură, cel mai adesea în milimetri coloană de mercur (torr), dar și în kiloPascali sau atmosfere. Presiunea atmosferică la nivelul mării este de cca. 760 mm coloană de mercur (101325 Pa). De la valoarea de 760 mmHg provine denumirea de atmosferă fizică. Sursa:Wiki