| Katherine20 a întrebat:

Ce se întamplă dacă iei notă mai mică de 5 la capacitate ( adică examenul ăla care îl dai in clasa a-8-a )? Și la cealaltă materie de exemplu iei 9 și ceva,iar media generală pe clasele V-VIII este 9, 20? De la unii am auzit că dacă iei mai mic de 5 la o materie intrii direct la o școală profesională și numai contează media la celălalt examen sau media celor 4 ani.Dar de la alții am auzit că nu se întamplă nimic doar iți face media între cele 2 examene + media cu cei 4 ani și de exemplu media ar fi 8, 50 iar aia ar fi media de admitere la un liceu și nu e neaparat obligatoriu că dacă iei mai mic de 5, să intrii la o profesională și nu se mai ține cont de cealaltă materie unde-ai dat examen si media celor 4 ani. Lămuriți-mă vă rog ca nu prea am ințeles, iar eu anul viitor am să fiu clasa a-8a. big grin Funda!

9 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Când am dat eu capacitatea, conta 50% media din generală şi 50% media examenelor. Presupun că acum s-a schimbat asta.
Însă, nu pici niciun examen dacă iei sub 5, că nu-i bacalaureat. Poţi să iei 4 pe linie, ţi se face media şi se calculează cu cea din generală. Rezultatul e media ta de admitere şi în funcţie de ea intri la liceu. Medie mai mare, liceu mai bun. Asta dacă optezi pentru unul aşa.

| Katherine20 explică (pentru AikkoxD):

Deci dacă iei sub 5 nu intrii neaparat la o profesională? o.O

| AikkoxD a răspuns (pentru Katherine20):

Din câte ştiu eu, nu. O să primeşti la sfârşitul clasei a 8-a un fel de ghid, şi acolo ai codurile liceelor şi tu le pui în ordinea la care vrei să intri. Sper să nu mă înşel, au trecut 5 ani de când am dat eu capacitatea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, tu ai GHINION :(

Acum se poate intra la liceu şi cu 4 la o materie.

Dar, începând cu Evaluarea din 2015 ( când vei da tu ) nota MINIMĂ este 5 la FIECARE materie ( Română şi Matematică )!

Vezi detalii la linkul :
http://stiri.astazi.ro/......38117.html

Deci, dacă vei lua notă sub 5 la Evaluarea Naţională, atunci vei fi repartizată DIRECT la Şcoală Profesională/de meserii!

Toate cele bune.

| Kiraly_Daniel_1996 a răspuns (pentru bursuc001):

Bună ziua, dacă am 6 la română, şi 4, 50 la Matematică?

| Unknow9990 a răspuns:

Sunt 2 clase una Profesionala iar una ahm asa mai slabuta iar daca ei o nota sub 6, 7 te va baga la aia mai slabuta dar se calculeaza si celelate sunt 3 examene la : Mate, Romana si o limba straina! Si c-am atat sper ca te-am ajutat FUNDA!?

| claudia123123 a răspuns:

Ei au dreptate, doar ca acum s-a schimbat modul de calculare a mediei de intrare la liceu; acum se ia in considerare 75% media de la capacitate si 25% media din generala-> MA=(media de la capacitate*3+ media din generala)/4

| bogdan_5842 a răspuns:

Iti face o medie cu notele de la examen si media de la examen tio aduna cu media claselor 5-8 si in final da o medie cu care intri la ce liceu vrei, funda?

| MrLoveLife a răspuns:

Poi daca iei sub 5 la una din materiile de capacitate automat esti picat. Poti sa ai 10 la urmatoarele 2 ca tot estui picat.Si fara capacitatea luata nu intri decat la o scoala profesionala.Si nu are cum sa-ti faca media doar la 2.Se face la toate 3+ media celor 4 ani chiar daca ai luat capacitatea sau nu.Singura diferenta e ca cei care au capacitatea pot opta pentru liceu iar cei care l-au picat doar pentru scoala profesionala...