| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt omografele, omonimele,paronimele, antonimele, sinonimele si toponimele?

Răspuns Câştigător
| Elenuca3567 a răspuns:

OMOGRÁF, -Ă, omografi, -e, adj., s. n. (Cuvânt) care se scrie la fel cu alt cuvânt, dar diferă de acesta (de obicei) din punct de vedere fonetic. – Din fr. homographe. exemplu Vesela

PARONÍM, paronime, s. n. Cuvânt asemănător cu altul din punctul de vedere al formei, dar deosebit de acesta ca sens (și ca origine). – Din fr. paronyme.

Antonime- cuvinte cu inteles opus
Sinonime- cuvinte cu acelasi inteles
topnimele- legat de nume.