| Anonimuuuussssss a întrebat:

Ce sunt verbele impersonale? puteti sa imi dati cateva exemple de verbe? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| YesOMG a răspuns:

Verbele impersonale sunt acelea carora nu putem sa le atribuim o persoana.Ex.: Se zice, se spune, se aude, se vede...
Deoarece nu putem spune:
eu Se zice, se spune, se aude, se vede
tu Se zice, se spune, se aude, se vede
ea/el Se zice, se spune, se aude, se vede
noi Se zice, se spune, se aude, se vede
voi Se zice, se spune, se aude, se vede
ei/ele Se zice, se spune, se aude, se vede

| LucianStroe a răspuns (pentru YesOMG):

Ai luat ma bacalaureatul? Cat ai dat spaga?

| YesOMG a răspuns (pentru LucianStroe):

La ce te referi?

| LucianStroe a răspuns (pentru YesOMG):

Ma refer la faptul ca nu-ti ajunge faptul ca esti complet pe dinafara la gramatica, dar mai ai tupeul sa dai si lectii altora...

| YesOMG a răspuns (pentru LucianStroe):

Daca ea a inteles e foarte bine... Nu iti da tu cu parerea, nu ne cunoastem, nu te cunosc!

| LucianStroe a răspuns (pentru YesOMG):

Inca o data: daca habar nu ai despre problema, nu te bagi, OK?

| YesOMG a răspuns (pentru LucianStroe):

Deja am funda. Ooo... Ai vrut si tu una!

| LucianStroe a răspuns (pentru YesOMG):

Ai funda pentru ca ti-a dat-o cineva si mai analfabet decat tine... Luati-va de mana si in Dambovita cu voi.

| Anonimuuuussssss explică (pentru LucianStroe):

Uite ce e, aici e un site unde ne ajutam reciproc, daca nu iti convine sa ajuti pentru ca nu stii, nu te mai baga.Si apropo, daca nu-ti convine intrebarea de ce mai raspunzi la ea? eu am intrebat pntru ca nu ni s-au predat inca la scoala, dar au aparut intr-un exercitiu. Asa ca tu sa te duci in Dambovita si poate cine stie, in Niagara(daca stii unde e). Abia astept sa imi raspunzi la mesaj big grin

| Anonimuuuussssss explică (pentru YesOMG):

Multumesc,uite ce i-am scris lui LucianStroe:
Uite ce e, aici e un site unde ne ajutam reciproc, daca nu iti convine sa ajuti pentru ca nu stii, nu te mai baga.Si apropo, daca nu-ti convine intrebarea de ce mai raspunzi la ea? eu am intrebat pntru ca nu ni s-au predat inca la scoala, dar au aparut intr-un exercitiu. Asa ca tu sa te duci in Dambovita si poate cine stie, in Niagara(daca stii unde e). Abia astept sa imi raspunzi la mesaj big grin

16 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Sunt verbele ale caror actiune nu e facuta de o persoana. Exemplu : ploua, ninge, fulgera etc.

| Crucified a răspuns:

Dacă nici asta nu ştii... straight face

| LucianStroe a răspuns:

Nu mai bine esti tu atent(a) la ora de limba romana la ce-ti explica profesorul sau profesoara in clasa?

| irbis96 a răspuns:

Simplu, nu are persoana. Sunt comune in discutiile legate de fenomenele naturii. (ploua, fulgera etc)
Se spune, se vede, trebuie~

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Verbele impersonale sunt cele unde persoana nu este definita.de obicei diateza pasiva! De exemplu, referentul verbului a ploua nu interacționează cu niciun alt obiect: "Plouă de două zile.

| panda3 a răspuns:

Verbele impersonale- autorul actiunii nu poate fi identificat, actiunea nu este facuta de o persoana, au forma numai pentru persoana a III-a singular: a trebui, a se cuveni, a se innopta, a tuna, a fulgera.

● Vara se innopteaza tarziu.

● Ploua de trei zile

| tisulyna1 a răspuns:

Verbele impersonale sunt acelea carora nu putem sa le atribuim o persoana.Ex.: Se zice, se spune, se aude, se vede...
Deoarece nu putem spune:
eu Se zice, se spune, se aude, se vede
tu Se zice, se spune, se aude, se vede
ea/el Se zice, se spune, se aude, se vede
noi Se zice, se spune, se aude, se vede
voi Se zice, se spune, se aude, se vede
ei/ele Se zice, se spune, se aude, se vede