| Corinacoco1998 a întrebat:

Chiar am o intrebare care pot sa zic ca ma framanta de ceva timp. Anul asta am intrat clasa a8 a si dupa cum stiti toti, am examen la sfarsit de an. Am vazut ca anul trecut a foat ceva mai greu la mate(unii spun ca a fost mai greu decat la simulare), si voiam sa intreb daca stie cineva cum va fi anul acesta. Am auzit ca intr-un an este greu, apoi in urmatorul pica usor, si asa mai departe. Este adevarat? Si va rog fara raspunsuri de genu' "cauta pe alt site" pentru ca am cautat pe alte site uri, doar ca nu am aflat raspunsul la intrebarea mea.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LenoreVoldaren a răspuns:

Nu există o regulă lol rolling on the floor În fiecare an mai multe variante sunt supuse unei trageri la sorți și din ele una singură va fi pentru respectiva disciplină. Variantele sunt asemănătoare. Nu poate fi una grea sau alta ușoară. Sunt ușoare spre medii, la nivelul de clasă. Și sincer, eu în fiecare an am urmărit ce s-a dat la a 8-a și niciunul nu mi s-a părut greu. Dacă la clasă te descurci și ai pe la 7-8 la examen dacă te străduiești puțin mai mult poți lua lejer 9-10, crede-mă. Mă gândesc că la clasă lucrați pe tot felul de auxiliare precum "Examen național 2019". Cărțile de genul au multe variante în ele. Lucrează cât mai multe variante din acelea, la examen altceva (mai greu) n-are cum să-ți pice. Și nu în ultimul rând, ai încredere în tine! Totul pleacă de la tine! Dacă mergi pe principiul că înveți cât poți dar poate prinzi ceva greu, e nasol. Lucrează mult astfel încât să nu existe ceva să nu poți rezolva și să ai încredere în puterile tale. Baftă la examen!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Subiectele se trag la sorti, deci cad aleator. Uita-te pe subiectele de anul trecut, vei vedea ca de fapt sunt foarte foarte usoare, orice elev care are, in mod normal, 7 la clasa, putea lua 10 fara pic de efort

| sierra1 a răspuns:

"Am auzit ca intr-un an este greu, apoi in urmatorul pica usor, si asa mai departe. Este adevarat?"

nu e adevărat. În fiecare an e altfel. Tu pune mâna pe creion și hârtie și bagă exerciții să poți spune in iunie că a fost ușor și că ai știut