| anonim_4396 a întrebat:

Citesc lectia de foarte multe ori si tot nu retin nimic din ea. In scoala generala mereu am avut medii peste 9, dar la liceu am numai note mici, iar eu la anul dau bacul. Am o colega care citeste lectia o data si apoi o spune pederost, si imi pare foarte rau pentru ca ma straduiesc sa citesc acasa si ea citeste lectia o data in clasa si la ora o spune perfect fara macar sa se incurce, are numai 10 fara sa se chinuie. Am incercat sa citesc pe paragrafe si apoi sa le repet, dar degeaba pentru ca la scoala le-am incurcat si am facut lectia varza, s-a si restit profesoara la mine. Cum sa invat, fara sa ma incurc la lectie cand ma asculta eu ma mai si pierd cateodata la ascultare?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Ideea e ca trebuie sa te bazezi cat mai putin pe memorie si cat mai mult pe logica. Cei care merg pe varianta "memorie", cum probabil e si colega ta, iau note mari, e drept, dar dupa un timp uita aproape tot. Folosind logica mai mult, vei putea sa reconstitui in minte nu numai la bac, dar si peste ani cunostintele dobandite; si vei fi in masura sa explici si altora, care atunci vor fi pe bancile scolii. Ce zici, care varianta iti surade? Si nu trebuie sa crezi ca logica s-ar potrivi numai in cazul stiintelor exacte. Chiar si la materii precum istoria te poate ajuta: sa vizualizezi cadrul general in care au loc evenimentele, sa le corelezi unele cu altele sau sa le legi de evenimente petrecute in trecut, pe care le-ai invatat in lectiile anterioare. Las-o pe ea sa ia 10, iar tu pentru inceput 7 sau 8. Ai sa vezi peste putin timp cum ea incepe sa descreasca iar tu sa cresti; chiar si la note.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu te mai compara cu altii. Fiecare persoana are stilul propriu de a invata. Scoate din text partile care sunt importante apoi incearca sa le scrii pe intelesul tau si asa invata. Invata sa redai ceea ce intelegi tu de acolo. Si cand te pui la invatat, sa fii relaxa si sa nu stai cu gandul ca trebuie sa retii ceva de acolo. O sa vina de la sine.

| gratargratar a răspuns:

Asta se intampla pentru ca nu faci conexiunile logice, ci incerci sa inveti pe de rost. Pentru a retine (pe termen lung), trebuie sa reusesti sa faci conexiuni intre cunostinte.

| Catalin77945 a răspuns:

Degeaba incerci sa retii tot ce a v-a dictat profesorul.E total gresit, daca invatati ca un papagal normal ca nu vei retine nimic, incearca sa deduci logic cu cuvintele tale, asa o sa fie totul ok si o sa stii.

| Andy980 a răspuns:

Uite cum fac eu: Iau fiecare propozitie/ paragraf din lectie si o repet de trei ori, iar apoi trec la urmatoarea, procedand la fel. Dupa aceea, repet cu voce tare tot ce am invatat pana in acel punct, iar daca am spus bine, trec mai departe, daca nu, mai repet fiecare propozitie individual. Nu toata lumea poate sa invete o lectie citind-o doar o data, iti dai seama xD, apropo.