| Edyez a întrebat:

Bună TPU, cred că știți și voi cum a fost pe a 8 a cu examenele astea ( un mare stres, cel puțin pentru unii printre care mă număr și eu), tot incerc sa învăț cat mai mult și la mate și la romana dar la mate chiar nu pot, mă mai încurc la un exercițiu, ok, nu e problema că e și normal dar faza e că tot fac teste pentru E.N. 2017 dintr-o culegere și la S2 la problema 3 cred că știți și voi despre ce e vorba, problema de aia cu necunoscute mă tot opresc, mereu habar n-am cum să aflu ce-mi cere, caut pe.net rezolvarea ( nu doar s-o copiez ci și s-o înțeleg ), după ce o.gasesc mă uit cum a făcut respectivul, îmi dau seama și o rezolv dar problema e că după ce trec la. următorul test iar nu știu să fac problemele de genul, aveți vreo idee cum sa le învăț? Consider că timp mai este, 2 săptămâni până la examen poți învăța multe dar astea și expresiile alea habar n-am cum, dacă aveți vreo idee e bine.venita și v-as mulțumi enorm deoarece chiar habar n-am ce sa fac la probleme alea.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reia teoria din manual cu multa atentie. Din cate spui, tu nu stii bine teoria, poate ai invatat-o mai superficial. Insa in manual este bine explicata si daca o citesti cu multa atentie ssi o repeti de suficiente dati (macar pana o spui de 3 ori consecutiv fara greseala) si lucrezi exmeplele si problemele din manual de macar 3 ori, o sa intelegi mai bine. Apoi reia lucratul de probleme, lucrand serii de probleme de acelasi fel, daca ai aflat un mod de rezolvare, lucreaza apoi 20-25 de probleme asemanatoare, ca sa iti fixezi modul de rezolvare.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la examenul ala din a8 a la matematica am făcut tot de la subiectul 1 și 2 și am intors pe toate părțile subiectul 3 la care știam de dinainte ca nu ma voi descurca și ce crezi, am luat 8 si ceva, cred ca 8, 25, nu mai știu exact, deci nu te stresa sa înveți pe ultima suta ce n-ai învățat în 4 ani. Faci ce știi cu calm, iti aduni toate cunoștințele și te pui pe treabă. Degeaba tocesti acum cu 2 3 săptămâni înainte sau cât mai e pana la examen că nu rezolvi nimic. Eu nu am mai învățat nimic după ce s-a încheiat scoala și nici în timpul anului nu m-am omorât și nici meditații nu am făcut, pur și simplu am intrat în examen cu ce am învățat în aia 4 ani. Nu te mai stresa și agita, mai degrabă liniștește-te și relaxează-te ca dacă ajungi în momentul cu pricina și ești speriat, e posibil sa uiți tot, așa ca cel mai bine e sa te liniștești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cel mai neimportant examen al vietii tale, daca acum te stresezi.

| Pabibabum09 a răspuns:

1. Repeta teoria pe care se bazează enunțul exercitiului;
2. Adresează o intrebare pe TPU in care sa ceri sa ti se explice toti pasii exerctiului;
3. Incearca sa inveti cat se poate de logic teoria din manual, apoi sa-ti dai autodictare din ea.
4. Rezolva cat mai multe exercitii de genul. Chiar daca pare imposibil, asa cum ai precizat si in intrebare, câteodată chiar merge chestia asta.
5. Si... Nu uita de respectul de sine. Da, câteodată chiar pare clișeic, dar are legatura directa cu performanțele tale școlare!
P.S.: sfatul vine de la o eleva de clasa a 5a (eu). laughing laughing laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| EllaTheStrange a răspuns:

Noteaza-ti pasii pe care ii urmeaza tipul de pe Youtube sau de unde ai gasit tu rezolvarea. Si lucreaza mai multe exercitii de tipul ala, tocmai ca sa le intelegi. Si ai sa ajungi sa stii.