| fataaia001 a întrebat:

Buna TPU! Credeti ca meseria de traducator este una buna? Sunt pe filo la engleza intensiv si la momentul actual stiu sa vorbesc limba engleza. Pe viitor as vrea sa studiez si alte limbi, dar nu sunt foarte sigura care, am cunoștiințe si in alte limbi (franceza,spaniolă,coreeana), dar sunt indecisa ce sa aleg. Imi puteti da cateva sugestii?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Regula la traduceri e simpla, pretul e mai mare daca ai mai putina concurenta pe un segment, adica sa stii doua limbi populare dar care sunt totusi stiute de putini oameni.

Daca o sa inveti engleza si franceza..ghinion, mai stiu cateva zeci de mii de oameni in tara. Daca stii Chineza si franceza/germana...probabil esti pe un segment bine platit.

Daca nu cumva stii ceva limba mai dubioasa slabe sansele sa castigi bine din asta..si munca e grea ca toti vor traducerile ieri.

| Violleta2022 a răspuns:

O fi buna dar este plina lumea de profesori de engleza si traducatori, ca acum au ajuns sa vanda pe la tarabe in piete, fiindca nu-si gasesc loc de munca.
Alege o limba orientala, ca ai sanse mult mai mari sa-ti gasesti ceva de munca: coreeana, madarina, cantioneza, hindu samd.

| AdioTPU a răspuns:

Poți învața germană și coreeană deoarece pe acestea nu le pot învăța toți oamenii.