| Ionela_5966 a întrebat:

Buna TPU.

Cum aflu care este cel mai mic numar natural din trei cifre divizibil cu 15?

Explicati-mi cum aflati numarul?

Funda si vot.;

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Dacă nu ai schimbat tu întrebarea ci am citit eu foarte neatent ieri și în loc să citesc mic am citit din neatenție mare este că astea sunt întrebări prea simple, pe care le rezolvi în cap fără să socotești. Cum gândești cel mai mic număr din 3 cifre este 100, care se împarte exact la 5 dar nu și la 3. Următorul este 105 care se împarte exact și la 5 și la 3. Dacă era cel mai mare nr din 3 cifre ăsta este 999, care se împarte la 3 dar nu la 5. 995 se împarte la 5 dar nu exact la 3, iar următorul este 990 care se împarte exact și la 3 și la 5.

12 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

15=3*5
Deci ca numarul tau sa fie divizibil cu 15, el trebuie sa fie divizibil cu divizorii lui 15, adica atat cu 3, cat si cu 5. Un numar este divizibil cu 5 daca ultima lui cifra este 0 sau 5. Inseamna ca numarul tau e de forma 9x0 sau 9x5, pentru ca ultima cifra sa fie 0 sau 5, iar numarul sa fie din trei cifre si cel mai mare posibil pentru conditia de divizibilitate cu 15. Un numar este divizibil cu 3 daca suma cifrelor sale este divizibila cu 3.
Pentru cazul 9x0, suma cifrelor acestui numar este 9+x, deci ca aceasta suma (9+x) sa fie divizibila cu 3(iar x sa fie cifra), (9+x) poate lua valorile 9, 12, 15 si 18, de unde x ia valorile 0, 3, 6 si 9 si se obtin numerele 900, 930, 960,990.
Pentru cazul 9x5, suma cifrelor acestui numar este 14+x, deci ca suma asta sa fie divizibila cu 3, ea poate lua valorile 18, 21, de unde x poate fi 4 sau 7, ceea ce inseamna ca numarul poate fi 945 sau 975.
Din cele doua cazuri am obtinut valorile 900, 930, 960,990,945, 975. Valoarea cea mai mare este 990. 990 este cel mai mare numar natural din trei cifre divizibil cu 15.

| didiDia a răspuns:

Am omis din greseala la cazul 9x5 posibilitatea ca x sa fie 1(9+1+5=15, iar 15 este divizibil cu 3, deci 915 este divizibil cu 15). Totusi, 990 ramane cel mai mare numar natural din trei cifre divizibil cu 15.

| MMihai a răspuns:

Cel mai mare număr natural din trei cifre este 999. Numărul căutat de tine trebuie să fie simultan divizibil cu 3 dar și cu 5. Divizibil cu 5 se termină cu 0 sau cu 5. Numărul cred că este 990, tu ce zici?

| MMihai a răspuns:

Ai schimbat întrebarea că inițial era cel mai mare număr natural, și era 990 dar fie și asa. Cel mai mic este 105! este divizibil și cu 5 și cu 3. Dacă schimbi întrebările nu mă mai joc. Număr minim din 3 cifre 100 și divizibil cu 15 este 105.

| MMihai a răspuns:

Deci nu eram eu prost și am citit aiurea întrebarea ( și toții copii care ți-au răspuns,), ci tu ai schimbat întrebarea! Am scăpat de o grijă, deci nu sunt eu prost! E bine că nu sunt prost!

| Ionela_5966 explică:

Imi crez scuze, dar era cel mai mic numar natural si de aceea am schimbat!

| Ionela_5966 explică:

Ce-i asa am retinut intrebarea din clasa pentru ca eu nu am avut fisa de lucru si cand am facut rost am vazut ca scrisa cel mai mic.

| tpb a răspuns:

Heey,
cel mai mare numar natural din trei cifre, de forma abc divizibil cu 15 cred ca este 900

| MeowWow a răspuns:

Nu stiu daca din punct de vedere matematic este corect dar functioneaza:
imparti numarul 999 la 15( 999:15)
rezultatul este 66.6
ca sa afli cel mai mare numar de 3 cifre div. cu 15 inmultesti numarul fara zecimale(66) cu 15big grin care da 990

| WatchYourBack a răspuns:

Gaseste cel mai mare numar natural de trei cifre care e divizibil si cu 5, si cu 3. Numarul este 990 :d

| claudia0204 a răspuns:

990...e 15 X 66

| Baa_Ada_1997 a răspuns:

Buna TPU an o intrebare cel maimic nr natural divizibil cu 3 scris cu cifrele 7 1 2 5