| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Buna TPU.Cum as putea sa inteleg mai multe lucruri si sa invat cu placere la chimie? Sunt in clasa a VII-a si nu prea inteleg mare lucru.Spre exemplu Covalenta. Legatura covalenta, Legaturi ionice s.a.Cum as putea sa fac fata acestor lectii, deoarece profesoara noastra de chimie ne preda ceva nou in fiecare ora si nu pot sa fac fata.Dau FUNDA! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa inveti pentru fiecare ora, dar se poate recupera.
Intai, ia-ti toate materialele de care ai nevoie. Mai citesti odata lectia, o si scrii. Mai rezolvi inca odata exercitiile din clasa si pe urma te apuci de alte exercitii.
Eu intr-a 8a eram la grupele de performana si aveam o culegere foarte buna.
Avea la inceput breviar teoretic.
Cauta-ti o astfel de culegere.
Sunt atat de bine explicate in culegerile pentru grupele de performanta incat nu ai cum sa nu intelegi.
A, da, succesul progresului e munca.
Fa cat mai multe exercitii pana iti intra in reflex.
Sa vezi ce minte agera o sa ai dupa.

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc foarte mult.O sa incerc sa fac fata! happy

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru anonim_4396):

Partea mai putin placuta este ca doamna ne preda la fiecare ora ceva nou, incat nu mai avem timp sa facem si exercitii, dar in schimb are timp sa ne dea teme.De explicat nu pot spune ca nu explica, dar pana acasa o sa uit cu siguranta pt.ca sunt prea multe definitii s.a. Oricum iti multumesc inca o data pentru. ajutor. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vivi_Maria_1955):

Cu placere happy
Incearca sa inveti bine definitiile si sa iti iei o culegere pentru grupele de performata.
Invata cat poti tu, daca prinzi goluri greu le mai recuperezi.