| Andreeadeea23185 a întrebat:

Cum as putea scrie mai caligrafic?
Cum pot avea o asezare mai buna in pagina?
Sunt clasa a 8 a, iar anul acesta am examen!
Nu am un scris foarte frumos (mai ales atunci cand ma grabesc) si nici o asezare foarte buna in pagina.
Ar mai trebui sa mentionez ca sunt stangace...
+Ma doare foarte tare mana cand scriu, de ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti amintesti, cand ai invatat alfabetul a trebuit sa scrii literele mici simari de multe ori, frumos /se numea caligrafie).
Si acum, metoda este acelasi: sa scrii de multe ori (o pagina) din fiecare litera mica /mare si cifrele, pana ce te vei obisnui cu scrisul frumos (caligrafic).

Pentru buna asezarea in pagina trebuie sa trasezi slab, cu creionul, conturul spatiului unde vei scrie.
Dupa cateva pagini scrise deja vei vedea in mintea ta liniile de contur si nu vei aveanevoie sa le trasezi cu creionul.
La fel poti proceda si cu randurile, daca ele urca sau coboara: intai le trasezi slab cu creionul, iar dupa un timp doar ti le imaginezi cand scrii.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să folosești ( și maculator și caiet de teme) caietul cu liniatură de aritmetică.
Eu folosesc acest tip de caiet de peste 50 de ani.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Incearca sa Te antrenezi acasa Iti dau un link si faci pe un caiet asa incearca sa scrii adunat si literele asezate corespunzator fa de ex.
D de 30 de ori pana il faci frumos iti dau link sa copiezi http://autism.gamara.ro/exercitii-grafice-litere-de-mana/293

Incearca pe un caiet pana iti reuseste apeleaza si la un parinte daca e nevoie Sper ca te-am ajutat

| hellou17 a răspuns:

Succes la examen