| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Cum credeti voi ca va fi lumea in anul 3000?Avand in vedere ca biosfera nu va mai sustine viata pe Pamant,iar noi am trai in in acele sfere uriase despre care s-a vorbit intr-un timp
Ce vom manca,bea si mai ales cum ne vom intretine?Ce munca s-ar face in anul 3000?

Credeti ca in acele sfere vor exista roboti?

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Exista o posibilitate chiar maricica, pentru ca Pamantul sau oamenii sa nu mai fie deloc in 3000, mai sunt aproape 1000 de ani,si Universul nu asteapta pe nimeni,si suntem o specie ce poate fi oricand supusa extinctiei.Te-ai dus cam departe cu intervalul asta de timp,Pamantul abia ne mai sustine,cati suntem acum,daca e sa ne luam dupa spusele anumitor futurologi, si dupa ritmul in care ne inmultim si consumam, pana prin 2100(daca il apucam),ar fi necesar sa facem rost de o alta planeta,poate chiar doua. Daca ai vazut Bicentennial Man sau Aeon Flux,sau orice alt film futuristic,care sa nu o dea in utopii,si sa mentina,cel putin un relativ realism,poti sa iti faci o imagine buna a ceea ce va fi in viitorul nu tocmai apropiat.

Sfere deasupra Pamantului nu se vor construi niciodata,cred,nu au sustenabilitate,si nu putem sa sfidam gravitatia, decat daca facem ca acele sfere sa se roteasca deasupra planetei cu viteza luminii sau ceva mai mult.Cel mai probabil vom coloniza, in urmatorii 200 de ani o planeta, asta daca se tin de treaba astronomii si mai trimit vreun Hubble sau Voyager, sa deschida calea spre anumite planete.Eu as miza pe Kepler 22-B,sau alte planete ce au in apropiere un soare puternic,si o orbita,care sa nu le apropie,si in acelasi timp,nici sa le indeparteze prea mult de soare, ca sa poata sustine viata in condtii cat de cat decente.

La partea cu mancarea, cred ca nu o sa treaca mult(2030-2040),pana o sa mancam plastic de-a binelea,pentru ca,IIRC,in Japonia sunt niste baieti care fac varza, literalmente din plastic, prin niste substante si adaosuri.De baut,cred ca tot apa sau un substitut foarte asemanator o sa bem,si in viitorul indepartat,ca doar n-o sa bem tritiu!

De intretinut,va trebui sa existe mereu o moneda,sau un substitut, prin care sa ti se defineasca bunastarea, sau prin care sa iti duci traiul.De exemplu,daca ai vazut In Time(alt futurism interesant),acolo cea mai de pret chestie din lume era timpul,si cu cat aveai mai mult timp pe ceas,cu atat traiai mai mult. Ceva in genul acela cred ca vi fi si atunci,doar ca nu vom cumpara sau schimba timp,ci probabil un fel de cupoane pentru diferite lucruri.

Roboti exista si acum, in anul 3000, foarte posibil sa ne ia locul de tot, la cata inteligenta capata inca de pe-acum multe gadget-uri.Primul robot cu adevarat inteligent,care sa gandeasca foarte aproape de om, in mentalitate si judecata, cred ca o sa-l avem prin 2080-2090, o sa fie ceva in genul cyborgilor, si cred ca rasa noastra o sa obtina si clonarea, in maxim 35-40 de ani.Masina timpului deja nu mai este o utopie,neutrinii pot sa bata viteza luminii,deci e clar,si la capitolul asta. Oricum am lua-o,viitorul probabil va fi mai bun doar in aparenta, la fel ca prezentul si trecutul, vor fi scoase in fata doar avantajele.

| sabin89 a răspuns:

Eu incep sa ma gandesc deja la cum va fi in anul 7000. Cu 3000-ul am rezolvat-o demult.

| ombladon a răspuns:

Ma crezi, ca nu imi pasa?laughing

| CrissuCristina a răspuns:

Nimeni nu poate ști ce se va întâmpla mai departe,dar cred ca în acele sfere nu am avea nevoie de munca și a, manca, probabil, feluri de mâncare organica și cred ca ar putea exista roboti.

| SergiuL1989 a răspuns:

In anul 3000...sa zicem mersi daca ne vor descoperi arheologii si sa zicem (iar) mersi atunci cand vom fi la muzeu laughing
Pana sa ne gandim la anul 3000...mai bine hai sa ne gandim ce se va intampla in anul 2020-2050 (adice ceva mai real, omeneste).
fundita?