| anonim_4396 a întrebat:

cum imi dau seama daca un verb in limba latina este la conjugarea a 3-a vocalica sau consonantica?

1 răspuns:
| Lucya333 a răspuns:

În limba Latina exista Patru conjugari, mostenite si în limba romana. pentru A Reclamatia a conjuga un verbla Toate modurile si timpurile, Este Necesar SA cunoastem Formele Principale (de Baza) ale lui, îngrijireSunt Data în dictionar.
Voco, -sunteți,- avi, -atum = conj. eu; A chema Suadeo,-ere, -asi, -asum = conj. II; A sfatui Mitto,-ere, -si, -ssum = conj. III consonantica; A trimite Fugio,-ere, -gi, -itum = conj. III vocalica; A fugi Audio,-ire, -ivi, -itum = conj. IV; A Auzi
https://www.scribd.com/doc/156111336/Conjugarea-V