| maria11579 a întrebat:

Cum poti obtine o bursa, dupa finalizarea liceului, cu ajutorul careia sa iti poti continua studiile in strainatate? Daca obtii bursa, sederea ta acolo in timpul studiilor este gratuita? Din cate stiu trebuie sa dai si un test, care sa dovedeasca competentele tale lingvistice. Presupunand ca as pleca in Anglia, imi puteti spune cam ce trebuie sa fac pentru a fi admisa la una din universitatile Angliei? Imi puteti da un model de test, asemanator cu cel pe care va trebui sa-l dau pentru a dovedi compententele mele lingvistice? Ce alte teste mai trebuie sa dau pentru a fi admisa? Astept raspunsurile voastre. Dau funda! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| dianna92 a răspuns:

In Anglia stiu ca iti acorda ei un imprumut care iti acopera taxele scolare si incepi sa dai banii inapoi doar dupa ce ai un salariu de 31.000 de lire ( banuiesc ca pe an). Cat despre teste, Cambridge sau Ielts sau Toefl se cer. Eu am CAE-ul luat si de asta ma voi folosi sa plec in Anglia la master dar asta peste vreo 3 ani. Nu stiu daca statul iti acorda vreo bursa, de asta trebuie sa te interesezi tu insa bursele astea nu acopera mare lucru, mai ales intr-o tara ca Anglia unde ai nevoie de multi bani. Deci tot iti trebuie un job part time ca sa iti acoperi mancarea si cazarea, mi-e greu sa cred ca bursa de la stat o sa fie atat de subtrantiala incat sa iti permita sa te bazezi pe ea in totalitate. Parca aveam pe o carte de vizita un site pentru burse in strainatate. Voi reveni cu adresa in caz ca dau de ea.

| maria11579 explică (pentru dianna92):

Buna! Id-ul meu este: marianora28@yahoo.com; ma poti adauga pentru a discuta mai pe larg acest subiect, te rog? Mersi. happy

| dianna92 a răspuns (pentru maria11579):

Am sa te adaug in lista insa eu plec la Bucuresti si vin abia pe 25 deci nu stiu cat vom apuca sa vorbim happy

| maria11579 explică (pentru dianna92):

Ok. Nu este urgent deoarece eu inca nu am terminat liceul, dar vroiam sa imi fac o idee pentru viitor. Vorbim dupa 25. happy

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mi se pare ca poti obtine bursa daca ai o nota superioara sa fie de 9 si acolo. Du-te la liceul unde ai terminat sa te interesezi care sunt conditiile necesare pentru a obtine bursa.