| d0areu a întrebat:

cum sa imi calculez media la mate cu teza? vreau sa stiu daca trebuie sa mai raspund ca sa imi iasa media. Am urmatoarele note : 10, 10, 8, 9, un 8 in teza si cred ca voi mai lua un 5 sau 6 in test. Eu vreau sa imi iasa media 9. Mai trebuie sa mai raspund? Daca da de cate ori?

Răspuns Câştigător
| Arabella16 a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor din oral, rezultatul il inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4. Deci (fara deci), daca ai lua 5 la test, ti-ar iesi media 8, 30, iar daca ai lua 6, ti-ar iesi 8, 45.

1 răspuns:
| HDR10 a răspuns:

Daca iei 5 la test iti iese media 8, 30.
Media se calculeaza:
3 x media orala+teza/4
media orala=suma notelor/numarul notelor