| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Cum se zice corect: pahar cu vin sau pahar de vin?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde: e gol sau nu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambele. Poate fi un pahar de vin (sau mai degraba PENTRU vin) gol, dar un pahar CU VIN e intotdeauna un pahar plin cu vin. Poti avea un pahar de (pentru) sampanie, de exemplu, plin cu vin. In cazul ala, vei avea un pahar cu vin, dar in acelasi timp un pahar de (pentru) sampanie. De multe ori de si pentru sunt sinonime. Masina de tuns iarba, de exemplu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde
pahar cu vin e un pahar in care e vin
pahar de vin e un pahar care se foloseste la servitul vinului (in general are un picior inalt si subtire)... fiecare tip de alcool se serveste traditional cu alt tip de pahar: berea la halba, sampania cu un pahar asemanator cu ala de vin dar mult mai inalt si mai subtire, spirtoase cu pahare mici, iar asta in mai multe culturi, tzoi la romani, shots la restul, martini intr-un fel de umbrela intoarsa invers, etc.

| Apokales a răspuns:

Cu vin in cazul in care vrei ca paharul sa fie umplut cu vin, iar de vin in cazul in care vrei un pahar special pentru a bea vin din el, dar asta nu inseamna ca o sa contina si vin in el.

| isemilia a răspuns:

Pahar cu vin = Pahar ce are in interiorul sau vin
Pahar de vin = Pahar menit pentru a bea vinul cu el