| AlexPanda123 a întrebat:

Bună TPU.Cum sunt clasa 8a as vrea sa încep sa învăț foarte bine și nu numai la romana și la mate as vrea sa învăț per total bine. În primul rand evaluarea naționala nu știu cu ce sa încep la romana, cum sa îmi organizez timpul adică ies la 2 de la școală la 3.30. 4.00 încep sa scriu si sa învăț dar niciodată nu am rezultate excepționale o excepție ar fi doar istoria și limbile străine.Intrebarea mea este ucm sa învăț mai bine eficient cum sa ma pregătesc la evaluarea națională și cum sa ajung printre cei mai buni din clasa, adică colegii mei sunt foarte competitivi și invidioși nici prieteni nu prea am adică nu prieteni falsi ma refer la cei adevarati

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Apuca-te de pregatire cu un profesor. Degeaba faci singur daca nu intelegi ce lucrezi

| MadalinG99 a răspuns:

Invata la materiile de baza: romana si matematica, apoi invata la celelalte, gandeste-te pe ce profil vrei sa dai, daca e legat de bio invata la bio, daca e legat de geografie/istorie invata acolo. Incearca sa inveti totul logic, incearca sa pleci de la un simplu argument la o adevarata fraza.

| June20 a răspuns:

Buna!

O sa iti spun povestea mea, iar tu extragi ce consideri ca e mai ok pentru tine. In generala am invatat foarte prost, parintii ma meditau, dar eu aduceam numai rezultate proaste acasa, dar parintii mei intelegeau situatia si ma sprijineau in continuare. Cand am intrat la liceu m-am speriat foarte tare, erau tot felul de profesori si imi era foarte frica de ei, stiam ca nu voi face fata. De la frica asta, m-am pus sa invat pentru fiecare materie. Imi alegeam doar colegi care sa ma motiveze si nu care sa ma inflenteze negativ. Cu timpul, am devenit foarte activa la ore, m-am pus in prima banca si ascultam profesorii, chiar daca uneori ma gandeam la cai verzi, dar stateam acolo. Profesorii m-au remarcat, se convingeau din ce in ce mai mult de potentialul meu. Asta m-a facut sa nu vreau sa-mi dezamagesc nici parintii, dar nici profesorii. Iar atunci cand poate nu eram pregatita de 10 la un test/teza etc, profesorii tineau cont de implicarea mea si imi mai dadeau puncte in plus. Incetul cu incetul, timpul a trecut, iar eu am ajuns sefa de promotie, am tinut discurs in fata liceului si am fost medaliata.

Morala e urmatoarea: chiar daca acum nu ai rezultate exceptionale, trebuie sa fii perseverenta, sa vrei mai mult de la tine. Fa-ti program pe zile, cei de pe TPU nu-ti pot face ei programul. Prioritizeaza-ti materiile importante si implica-te. Vei vedea rezultate curand.
Eu am avut doar prieteni falsi si la liceu si la facultate, exista o competitivitate stresanta care ma dadea peste cap, dar am incercat sa imi pastrez concentrarea.

| AlexPanda123 explică (pentru June20):

Mulțumesc mult eu ma concentrez pe următoarele materii romana mate istorie engleza și franceza mai ar fi o problema aceea ca exista favorizari în școala mea dacă vrei mai vorbim pe privat

| June20 a răspuns (pentru AlexPanda123):

Pai intreaba-te de ce sunt ei favorizati? Cand pornesti din start cu o imagine buna, ai foarte multe avantaje. Dar cand pornesti prost, iar pe drum incerci sa te redresezi, e mai greu