| xseven7 a întrebat:

Buna, TPU! Daca am delf, la academia de politie, o sa mai dau proba la limba straina?

23 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Da, vei da. La academie nu țin cont de certificatele astea. Singurul mod în care poți scăpa de o probă este să fii olimpic(ă) la disciplina respectivă.

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

Tu stii ce e ala DELF? Echivaleaza toate examenele de limba straina!

| anamariarot a răspuns (pentru BlueDark):

Nu știi ce vorbești. Bacalaureatul îl echivalează sigur, dar nu înseamnă că echivalează orice examen. La academie sigur nu. Mai informează-te.

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

DELF este un examen cu recunoastere internationala. Echivaleaza orice alta forma de evaluare a competentelor lingvistice in limba franceza, atata timp cat nivelul la care ai diploma corespunde cu cel solicitat.

Am dat si eu DELF-ul(am nivel C1) si crede-ma ca am destula experienta.Plus ca sotia mea a predat aceasta limba si a avut o multime de elevi pe care i-a pregatit in vederea examenului. Recent s-a reorientat profesional si are un birou de traduceri, insa te asigur ca nu s-au modificat regulile peste noapte, in cateva luniwinking
Asa cagandeste bine cine trebuie sa se mai informeze...

| anamariarot a răspuns (pentru BlueDark):

Stimabile, n-a spus nimeni că DELF-ul nu ajută în alte circumstanțe, ci că pentru academie nu contează dacă ai DELF/IELTS/Cambridge sau orice alt certificat de limbă, nu contează nici dacă ești vorbitor nativ de franceză sau engleză și ai cetățenie britanică sau franceză. Singurul mod în care poți fi scutit de o probă la academia de poliție este să fii olimpic la disciplina la care susții proba.

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

Parca as vorbi cu peretii...

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

Tu ai dat macar un examen DELF? Stii care e diferenta intre DELF/DALF, ce e ala IFR? Sau vorbesc cu cineva care se pronunta din ce a mai auzit pe la TV?

| anamariarot a răspuns (pentru BlueDark):

Singurul "perete" din discuția asta ești tu, neînțelegând că pentru academie poți avea și mama certificatelor, că tot nu contează. Iar pentru IFR la academie nu e suficient liceul.

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

laughing IFR inseamna Institutul Francez din Romania, ca institutie laughing
Ce sa caute la academie? Vezi ca nu stii ce vorbesti?
Ai dat examen DELF? Da sau nu?
Nici nu ai habar, draga...Nu o mai tine pe a ta, ca pici in penibil.
Eu mi-am echivalat 2 examene importante cu B2(la unul dintre ele se putea si cu B1),iar tu vii si-mi spui teoria chibritului.

| anamariarot a răspuns (pentru BlueDark):

Scuză-mă, prin toată țara asta, IFR e învățământ cu frecvență redusă; data viitoare specifică pentru ăștia mai tâmpiți, așa ca mine. Poți echivala, ți-am mai spus, dar la academie nu merge. Se pare că tu asta nu înțelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Singurul lucru care te poate scăpa de admitere la Academia de Poliție este un premiu la o națională, atât. Tu de zile bune faci pe deșteptul pe aici, dar ești incapabil de cel mai simplu proces de gândire.
Nu mai bine vii tu cu un citat din Metodologia de admitere a Academiei în care să-ți susții spusele? Delf-ul nu echivalează aproape nimic în afară de bac (nu degeaba se obține cu 5), până și la litere dai admitere chiar dacă ai diplomă DELF.
Sugerez să o lăsați și mai ușor cu minciunile, nici româna n-o știți bine și totuși aveți certificat DELF C1, vreun doctorat pe opera lui Baudelaire vă mai lipsește...

| anamariarot a răspuns (pentru BlueDark):

(3) Candidaţii care în perioada studiilor liceale au obţinut distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la
olimpiadele şcolare internaţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei Naţionale (denumit în continuare
M.E.N.) beneficiază de dreptul de a se înscrie, fără susţinerea probelor scrise de evaluare a cunoştinţelor, pe
locurile finanţate de la bugetul de stat, dacă au fost declaraţi „apt" sau, după caz, „promovat", la probele
eliminatorii şi îndeplinesc celelalte condiţii legale şi criterii specifice pentru admiterea în instituţiile de
învăţământ ale M.A.I.
(4) Candidaţii care în perioada studiilor liceale au obţinut distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la
olimpiadele şcolare naţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei Naţionale, la disciplinele din cadrul
probelor de evaluare a cunoștințelor pentru facultățile unde se înscriu, precum și copiii polițiștilor/
personalului militar rănit sau decedat într-un accident de muncă, beneficiază de dreptul de a se înscrie, fără
susţinerea probelor scrise de evaluare a cunoştinţelor, pe locurile finanţate de la bugetul de stat, dacă au fost
declaraţi „apt" sau, după caz, „promovat", la probele eliminatorii şi îndeplinesc celelalte condiţii legale şi
criterii specifice pentru admiterea în instituţiile de învăţământ ale M.A.I.

http://www.academiadepolitie.ro/......ficial.pdf

Unde vezi să se specifice că e scutită de proba scrisă o persoană care deține vreun certificat care să ateste competențele de limbă străină?
Data viitoare, înainte de a fi sigur de o informație de care ai auzit și tu, VERIFIC-O. Nu doar că e urât să începi să faci pe deșteptul când nu e cazul, dar e și mai urât să răspândești informații eronate.

| BlueDark a răspuns (pentru anamariarot):

Acolo vorbeste strict de olimpiade.
Ai citit articolul de pe IFR Bucuresti?
"Certificarea DELF poate inlocui, dupa caz, examenele de verificare a competentelor in limba franceza din cele 145 de state recunoscute la nivel European"

www.institutfrancais.ro
Sectiunea "Cursuri si examene"

Acum sincer, ai participat vreodata?
Ai refuzat sa imi dai un raspuns la aceasta intrebare de 2 ori.Nu mai fugi, spune drept.

In plus mie mi-ar fi rusine sa contonui sa contrazic pe cineva care imi vine cu citatul si cu sursa,

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu,care pun pariu ca n-ai dat in viata ta un examen DELF, spui cat de usor se ia cu 5...Afla ca sunt multi care il pica, pe capete, pentru ca probele incepand cu B1 sunt chiar dificile.
Ai ceva personal cu mine? Ma cam bantui de cand ai aflat ca nu-s pesedist...
P.s. Ca sa iti dai si tu seama de nivelul tau de educatie, faci aluzii la adresa altora, nebagand de seama ca pari un complexat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Îți sugerez să nu mai continui discuția, omul face parte din categoria analfabeților funcțional, pe mine tocmai m-a blocat. rolling on the floor

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Și pe mine, stai liniștit laughing)))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dacă ai B1 îți echivalează competențele la bac, atât.

| BlueDark a răspuns:

Depinde ce nivel DELF ai si ce nivel se cere acolo...Plus ca trebuie sa te documentezi daca accepta si limba franceza, deoarece acum ceva timp se cerea doar engleza.

| xseven7 explică (pentru BlueDark):

Nu se cere doar engleza, se cere o limba moderna.

| BlueDark a răspuns (pentru xseven7):

Atunci se poate.Vezi ce nivel cer ei.B1 me se pare suficient, dar ma gandesc da nu trebuiasca B2

| Anon31241212 a răspuns:

Trebuie sa ai un anumit nivel.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Diplomele DELF, TOEFL, Cambridge, etc nu sunt o baza pentru a nu sustine proba scrisa la Academia de Politie. Mai multe detalii aici

- https://www.academiadepolitie.com/......-a600.html

| xseven7 explică:

B1