| anonim_4396 a întrebat:

Daca am picat un examen in semestrul 1, dar nu am invatat nici pentru restanta, pot sa NU ma prezint la restanta respectiva si sa merg direct la re-restanta ( re -rexaminarea ) din toamna? Adica intrebarea mai exacta este : Este obligatoriu sa ma prezint la restanta ca sa pot sa merg in re-restanta chiar daca o pic sigur restanta? Adica se considera direct re-restanta daca nu ma prezint la restanta?
Iar a 2-a intrebare : Re-restanta o pot da in sesiunea din semestrul 2 sau doar in cea de toamna?

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Intereseaza-te foarte bine la secretariat despre regimul sustinerii examenelor si restantelor (re-restantelor, cum le spui tu). Pentru ca ai putea risca sa pierzi un an. Pe vremea mea, fara logica, s-a considerat ca daca ai restanta pe semestru 2, doar in semestrul 2, adica vara, poti sustine restanta. Cei care aveau restanta pe semestrul 1, puteau da examen la aceeasi materie si in iarna, dar si in vara (deci, dubla sansa). Si asta in conditiile in care vorbim de o Universitate de stat, Cuza Iasi. Am asteptat un an ca sa dau o amarata de restanta vara, pe care in mod normal o puteam sustine si in sesiunea de iarna, dar regulamentul nu mai accepta acest lucru. Da examenele la timpul lor, ca sa fie bine! happy

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

1. Da, poti sa te nu te prezinti la examenul de restanta, dar sunt foarte sigur ca v-a trebui sa platesti dupa aceea examenul.
2. Re-restanta poti toti sa o dai in orice sesiune de restante pana la sfarsitul facultatii, dar tot trebuie sa o platesti.
Mai bine invata si trece examenul in prima sesiune de restante, cand e gratuit examenul si nu in sesiunea de re-restante.

| minrest a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Sfatul tau e excelent, nimic de adaugat. Dar nu inteleg, acum se plateste sa dai restanta si la Universitate? Se platea numai la facultatile particulare. Sau te referi numai la facultatile particulare?

| suntserios a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Nu e chiar asa, majoritatea facultatilor nu iti permit sa treci in anul 3 cu restante din anul 1, asa ca nu o poti da chiar pana la sfarsitul facultatii

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Si la facultatile de stat, orice examinare care o dai in sesiunile speciale de reexaminare se plateste

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru suntserios):

S-ar putea sa fie cum zici tu, nu mai retin exact.