| Deea_Andreea_1998_PukN a întrebat:

dau funda oricui imi raspunde sigur si concret. Am terminat clasa a 8 a si din pacate am ramas corigenta DAR nu am putut sa ajung la corigenta si am ramas repetenta. Intrebarea mea este... as putea repeta anul, dar la o alta scoala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, bineinteles daca scoala unde vrei sa mergi iti aproba transferul, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 132
(1)Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2)Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată."

1 răspuns:
| PeggyRock a răspuns:

Teoretic, Da. Practic, trebuie să mergi la școala unde vrei să te transferi, să faci cerere, și, dacă se aprobă, te transferi. De obicei transferurile se aprobă mai greu în clasa a VIII-a. Succes!