| Taehyunv a întrebat:

Bună, TPU! De ce nu vorbesc colegii cu mine? E din cauza deficientei mele de auz sau ce? La început, au vorbit cu mine dar și-au dat seama ca nu înțeleg totul și din aceasta cauza, au început sa nu mai vorbească cu mine... Însă, mi-e frica sa ma bag în seama pentru ca nu știu cum vor reacționa. Gen, pana acum am fost la școală speciala și nu știu care e faza cu acești elevi normali... Sfaturi careva? Help meee

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Scuze, nu știam ca deficienta ta de auz e mare.
Eu zic sa stai aproape de colegii tai, sa intri in grupul lor, chiar dacă nu vorbesti prea mult sau nu înțelegi prea mult.
Măcar bucura-te ca ai niște colegi educați si nu din aia snobi si dobitoci care fac mișto de persoanele care sunt altfel. Ei nu te baga in seama pentru ca au văzut ca ai o problema și ori nu vor sa te deranjeze ori pur și simplu nu sunt interesați sa fie prieteni cu persoane care nu socializează și asta nu e neaparat un lucru rău (nu trebuie sa ii numim handicapați cum i-a numit Cristian mai sus). Persoanele care nu au puncte comune nu au cum sa se împrietenească.
Școala e ceva trecător, după ce se termina, fiecare absolvent merge pe drumul lui in viața și nu vor păstra legătura decât maxim 5% din ei (cam așa se întâmpla mereu). Concentrează-te pe invatat ca de asta mergi la școala și prieteni îți poți face și in alta parte.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca este din cauza auzului.
Cum ar putea vorbi cineva cu tine, daca tu nu auzi?
Or fii incercat saracii, dar daca tu nu-i auzi, intelegi aiurea si evident ca ei au renuntat sa se mai chinuie cu tine.
Partea cea mai nasoala este, ca tu nu esti constient de handicapul asta, crezand ca nu vor copii sa vorbeasca cu tine, din alt motiv, cand unicul motiv real eest surzenia ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Elevi normali dar cu handicap rezultat din pitici pe creier.
Nu îi lua în seamă, căci handicapul lor în a te înțelege
îi face să fie reduși mintal.

| Bondarel99 a răspuns:

Ei nu o sa vina la tine la banca sa te întrebe ce mai faci, tu doar stand acolo cu treaba ta.
Ca ei sa socializeze cu tine trebuie sa te duci tu printre ei, sa te bagi in seama, sa vadă ca vrei vorbesti cu ei.

| Cristian_MP_Ionut_1998 a răspuns:

Hey eu zic că handicapul lor e prea mare eu zic sa nu îi asculti sunt niste invidiosi pe tine...eu zic sa ii lasi in seen si sa treci linistit

| Taehyunv explică (pentru Bondarel99):

Și dacă nu înțeleg ce vrea sa îmi zică? Ce trebuie sa fac atunci?

| Taehyunv explică (pentru Violleta2022):

Pai aud cu o singura ureche și înțeleg câte ceva... Faza e ca ei vorbesc repede și asta ma deranjează.

| AjutorNeconditionat a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai niște răspunsuri uneori deplasate și usor răutăcioase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

A fost un raspuns simplu si la obiect, fara nici o rautate.
Copilul asta are un handicap nativ probabil, de care inca nu-i constient, pentru ca fusese la o scoala speciala pana acum, de aceea este atat de contrariat, ca nu vrea nimeni sa vorbeasca cu el, cand de fapt, ceilati o fac, dar au vazut ca nu sunt auziti.
Daca nici tu nu ai inteels raspunsul, este problema ta.
Oricum, te sfatuiec sa raspunzi doar celui care a pus intrebarea, daca stii raspunsul, fara sa intri in polemici cu ceilalti useri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Taehyunv):

De fapt, noi toti vorbim repede, dar pentru atata lucru nu trebuie sa te superi, ca asa suntem noi, astia care auzim cu ambele urechi.
Trebuie sa le dai timp colegilor, sa se obisnuiasca cu tine si sa le spui intotdeauna cand nu ai inteles, pentru ca ei nu stiu cat auzi tu.
Explica-le ca doresti sa-ti vorbeasca in fata, cand ti se adreseaza si sa vorbeasca mai rar, ca sa poti intelege.
Este doar o chestie de timp si vei vedea ca, dupa ce le explici, te vor intelege si te vor ajuta, ba chiar vor fii blanzi si indulgenti cu tine.

| AjutorNeconditionat a răspuns (pentru Violleta2022):

Puteai sa raspunzi asa de la bun început fără remarci de genu,, normal ca nu vb cu tine dacă ai handicap"... părerea mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Mai fetita, tu esti cam proasta!
vad ca te-a speriat folosinta unui cuvant "handicap" de care fugi.
Abtine-te fetita, daca habar nu ai ce inseamna cuvantul si cand se foloseste.
Baiatul asta, ca-ti place tie sa auzi ori nu, are un handicap nativ, fiind surd de 1 ureche. Din pacate, mama natura a fost mai putin darnica cu el.
Medicina asa il numeste "handicap" si asa se pronunta, ca-ti place tie sau nu.
Ti-am mai explicat, cand nu stii ceva, au nu ai habar, tien gurita inchisa, sa nu te faci de rusine.

| AjutorNeconditionat a răspuns (pentru Violleta2022):

,,au încetat sa se mai chinuie cu tine?"
Asa vorbesti cu un om care are nevoie de Ajutor? Nu am sa te jignesc asa cum ai făcut-o tu fiindcă nu sunt de o asa joasa speță. Dar îți zic ca mai bine ți-ai tine tu gura închisă fiindcă lipsa ta de bun simt și frustrarea se vede de la o posta! Mersi

| Violleta2022 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Frustrare si lipsa de bun simt?!
Da, se vad la tine din plin, probabil pentru ca esti incapabila sa ajungi al nivelul colegilor, care te pun jos si te intimideaza, arantandu-ti unde iti este locul, printre mediocri.
Vad ca ai gurita mare oriunde, numai la scoala nu, ceea ce spune despre tine o gramada de lucru si nu de bine.
Probabil vii dintr-un mediu nu prea fericit, sau cu cine stie ce educatie sau clasa, daca atat inveti acasa.
Dar nu-i nimic fetita, cineva trebuie sa faca si munca de jos, unde nu-ti trebuie multa inetligenta, doar gurita mare si slava domnului, tu o ai deja.