| AlexAL275 a întrebat:

De ce se numea Mihail Sadoveanu,,, Ceahlăul literaturii române "?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum Ceahlaul este unul dintre cei mai cunoscuti si frumosi munti din Romania asa si M.Sadoveanu este unul dintre cei mai cunoscuti si buni scriitori romani si cu o opera vasta. De asemenea a avut si un rol destul de important in politica romana de dupa al doilea razboi mondial, fiind o perioada vicepresedinte al Prezidiului Marii Adunari Nationale, presedinte al Uniunii Scriitorilor, etc.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Raspunsul de care sunt SIGUR ca e real:

pentru ca a fost marea scula pe bascula in partidul comuist, a fost de doua ori seful statului comuist, asa ca putea sa isi ia ce titlu a avut el chef, ca doar toti ii mancau din palma

iar faptul ca e studiat in scoala si in ziua de azi, e o prostie crasa, din cauza ca, cineva care nu a luat un examen poate sa dea in judecata in stanga si in dreapta pentru ca a fost obligat sa invete cultura comuista de trista amintire!

NU conteaza ca, ce a scris el totusi are valoare, chiar NU CONTEAZA DELOC, tot "trista amintire" ramane!

| Goete a răspuns:

Ai vazut vreodata Ceahlăul?
(Eu doar pe poze)
Adica, ma gandesc ca daca l-ai citit pe Sadoveanu si ai vazut Ceahlăul, poate ai gasi raspunsul.