| David_Lucas_1996 a întrebat:

deci anul trecut am luat niste note de care mama nu stie si doar Luni primesc carnetul si ar cam trebui sa ii dau mamei sa il semneze, tinand cont ca am terminat cu media peste 9 si cu medii destul de bunicele. Oare cum sa ii explic sau ce sa ii zic cand ii dau carnetul si o sa vada acele note,... ajutor?

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Iti faci prea multe griji pentru note
iar daca te cearta, spune-i ca te apuci de bautura ca sa faci fata depresiei generata de nedreptatea din lumea asta: ai luat media generala peste 9 dar tot nu e destul de bine big grin

| MagicOneT a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa-i arati carnetul, nu exista vreo lege care sa te oblige sa-i prezinti carnetul semnat de un parinte dirigintei.

Bine, asta nu inseamna ca te sustin sa ascunzi notele, ba chiar din contra, e bine sa comunici cu parintii si sa stie situatia ta scolara.

Cand am citit intrebarea, m-am regasit putin, atat in scoala generala si liceu, parintii mei erau destul de reticenti si in cazul notelor de 8, 9, uneori simteam ca nici 10-le nu-i multumeste, deci stiu, cat de cat, prin ce treci. Sigur vei ajunge la un consens, iar parintii tai, o sa vezi, vor fi multumiti.

| cosmin1324 a răspuns:

Doar spune-i de note si spune-i ca nu o sa se mai repete(ar trebui totusi sa te asiguri de asta). Cel mai rau lucru poate fi sa nu te mai lase pe telefon/calculator vreo 2 zile...big deal...

| AlinnaV a răspuns:

Pur si simplu comunica cu ea. Si eu cand eram in liceu aveam note de 9-10 la toate materiile, dar la mate eram praf. Ma chinuiam sa raman pe linia de plutire si mai tranteam si cate un 4. Mama imi zicea ca nu are nimic daca iau cate o nota proasta si tata imi spunea "nu exista elev fara nota 4". Daca erai un elev care nu invata atunci avea motiv sa te certe, dar din moment ce spui ca inveti, important e sa vada ca te straduiesti.

| EllyB a răspuns:

Stai liniștită, pai tocmai ce ai spus ca ai terminat cu medii mari... spune-i ca rezultatul conteaza, a trecut si ca nu o sa se mai repete.

| LucassPWS a răspuns:

In primul rand, eu am medile anuale ( media anuala e media celor doua semestre adunata si impartita la 2 din cate stiu, si in caz de nu stiai ce e) cam intre 8.60 si 8.90 in fiecare an, si am si note de 3-4 cateva dar niciodata nu am ezitat sa spun si notele mici parintilor. Acum, depinde. Spre exemplu ai mei nu sunt severi, nu ma pedepsesc, nu imi iau telefonul sau ceva de genu. Nu se asteapta de la mine sa fiu cel mai bun l-a luat note si chestii de genu pentru ca inteleg si ei ca o simpla nota nu ma afecteaza (spre exemplu un 4) sau un 10 nu arata ca sunt cel mai bun. Incearca sa le explici ca la scoala nu doar notele conteaza, nu asta arata cat de bun esti. Spre exemplu, poti invata la limba Romana o lectie si sa o tocesti si sa iei 10 dar sa nu ramai cu nimic in cap. Daca nu inveti logic si doar tocesti ce preda profesorul, e degeaba.