| anonim_4396 a întrebat:

Deci pe luni si miercuri dau examenele de clasa a8-a. Nu am nevoie de 9 si 10, dar mi-ar trebui cel putin un 7.50 si un 8.00 ca sa pot intra la ce liceu imi doresc. Eu ma tem ca nu o sa stiu, dar in teze am luat 7.50 si 9.00. Examenele o sa fie mai grele oricum... nu stiu cum sa scap de teama asta, cand o sa dau examenul toata o sa tremur, nu stiu, pur si simplu sunt inspaimamtata ca nu o sa pot lua note mari si nu mai intru la acel liceu la care chiar vreau si daca nu intru la el habar nu am la care sa merg. Deci, vreau sa imi dati niste sfaturi, desi stiu ca o sa spuneti lasa stresul ca nu te ajuta cu nimic bla bla, tot trebuie sa aud de la voi sfaturi.

3 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

In aceasta situație sunt si eu, insa cred ca examenele o sa fie mai usoare, cel putin la matematica.
Multa bafta la examen!

| OohAnamaria a răspuns:

Si eu voi da aceste examene si sunt la fel de inspaimantata ca tine. Uite sfaturile pe care le-am primit si care mi se par bune:
-inainte cu o zi de examen nu pui mana deloc pe carte si doar te relaxezi
-in ziua examenului sa ai la tine o sticla cu apa(pentru baut sau spalat pe fata in caz ca la baie nu este) si de un caz ca nu-ti vine nicio idee sau te panichezi, te ceri la toaleta si te speli pe fata (va fi mult mai bine, te asigur)
-cand primesti subiectele iti spui,, Sunt cea mai buna! Voi reusi! Vreau si pot!'', indiferent de cat de buna esti
-nu te lua dupa expresiile faciale ale celorlati(esti doar tu si foaia)
-ia 2-3 pixuri de aceeasi culoare
Cat despre liceu, vom intra unde ne este destinat.Fii doar tu insati si traieste-ti viata! Nu exista nu pot, ci nu vreau! Ai incredere in propriile forte!
Iti urez multa bafta si fie ca sansa sa fie de partea ta! Fighting!winking

| NelutuNel a răspuns:

Fi calma...cand te gandesti la examen si iti vin iar emotiile, adu-ti aminte ca nu esti singura care dai examen si nici singura care are emotii.Si noi am trecut pe aici...si da, emotiile si stresul mai rau o sa te incurce.Gandeste pozitiv